Kırkpınar’ın Galibi Belli Oldu

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin galibi Ali Gürbüz oldu. Türk tarihi açısından son derece önemli bir yeri olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin bu yıl 660’ıncısı düzenlendi. Her yıl Haziran ayının sonu ile Temmuz ayının başı arasındaki dönemde düzenlenen bu organizasyonun hatrı sayılır bir takipçi kitlesi bulunuyor.

Final Maçı Son Derece Heyecanlı Geçti

Finalin favorisi olarak gösterilen Ali Gürbüz; büyük tezahüratlar eşliğinde çayıra çıktı. Bugüne kadar çok sayıda kişiyi mağlup eden Gürbüz; ne kadar güçlü olduğunu final maçında da göstermek istiyordu. Bunun yanı sıra, kendisi; 2011, 2012 ve 2019 yıllarında Kırkpınar başpehlivanı olmayı başarmıştı. Gürbüz’ün finaldeki rakibi de oldukça güçlüydü. Edirne Trakya Birlik pehlivanı İsmail Koç; final öncesinde yağlandığı sırada peşrevleriyle mücadeleyi izlemeye gelen seyircileri selamladı. Her iki pehlivanın da geniş bir taraftar kitlesi bulunuyordu. Bitmek bilmeyen tezahüratlar eşliğinde başlayan mücadelede Hüsnü Patron hakemlik yaptı.

Er meydanlarının en güçlü iki ismi olarak bilinen Ali Gürbüz ve İsmail Koç arasındaki mücadele; heyecanlı bir şekilde başladı. Maçın ilk dakikalarında kontrollü hareket eden iki pehlivan; zaman zaman birbirlerine sert el ense çekmeyi de unutmadılar.

Ali Gürbüz Kontrollü Bir Mücadele Sergiledi

İsmail Koç; mücadelenin başında heyecanının da etkisiyle daha hareketli bir güreş sergiledi. Tecrübesiyle bilinen Ali Gürbüz ise kontrollü hamleleriyle oyunu kuralına göre oynadı. Seri kasnak ve paça dalmalarıyla rakibini ekarte etmeye çalışan İsmail Koç başarılı olamadı.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Mücadelesinin 30. dakikasında ilginç bir gelişme yaşandı. Her iki pehlivana da pasif güreşmelerinden dolayı ihtar verildi. Ancak, pehlivanlar; aynı şekilde hareket etmeye devam ettiler. Kontrollü oyun sergilemekten vazgeçmediler. Bu durum; heyecanlı bir mücadele izlemek isteyen seyircilerin tepki göstermesine neden oldu. Bir başka deyişle, mücadelenin ilerleyen dakikalarında seyircilerden ıslık sesleri yükseldi.

Sonuç olarak, müsabakanın 40 dakikalık normal süresinde galip gelen bir taraf olmadı. Bu yüzden, puan alanın kazandığı bölüme geçildi. 48. dakikada İsmail Koç’ u bastırmayı başaran Ali Gürbüz; 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin bir numaralı ismi oldu.