Kış Olimpiyatları Başka Ülkede Yapılsın

Kanada Federal Parlamentosundaki 5 farklı partiye mensup 13 milletvekili, Uluslararası Olimpiyat Komitesine mektup gönderdi. Mektubun içeriğinde Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenmesi beklenen 2022 Kış Olimpiyatları’nın başka ülkede yapılması çağrısı yer aldı.

Kanada Federal Parlamentosu Alt Komite Başkan Yardımcısı ve Bloc Quebecois Milletvekili Alexis Brunelle-Duceppe tarafından hazırlanan ortak mektuba aynı partiden Denis Trudel ve Stéphane Bergeron, Muhafazakâr Partiden Arnold Viersen, Cathay Wagantall ve Kelly Block, Liberal Partiden Ken Hardie, Nathaniel Erskine-Smith ve Sameer Zuberi, Yeni Demokrat Partiden Heather McPherson ve Jenny Kwan ile Yeşil Partiden Elizabeth May ve Paul Manly imza attı.

Mektubun İçeriğinde Ne Vardı?

Uluslararası Olimpiyat Komitesine yazılan mektubun içerisinde yer alanlar ise şöyleydi;

dünyanın tüm insani yardımseverleri ve demokratları ile bir araya gelmek ve bu küresel spor festivaline katılmayı reddederek harekete geçmek için eşsiz bir fırsata sahip olduklarını, Çin’de düzenlenecek bu oyunlara katılmak, kendi halkına karşı, insanlığa karşı en kötü suçları işleyen bir rejimin menfaati için sahnelenen uğursuz, kendini yücelten bir gösteriye katılmak anlamına geleceğini söyleyen milletvekilleri bazıları sporla siyasetin birbirine karıştırılmaması gerektiğini savunabileceğini ancak buna soykırım yaşandığında bunun artık bir siyaset meselesi olmadığını, insan hakları ve insanlığa karşı işlenen suçlar olduğun söylediler.

Kanada Bu Bir Soykırım Dedi

Olimpiyatlara katılmamak ya da boykot etmenin sporcularını cezalandırmak olacağını söyleyen milletvekilleri diplomasi yönetimi olarak bunu uygun görmediklerini belirtirken, Sporcularının olimpiyat rüyalarından vazgeçmelerini istemediklerini, bunun peşinden gitmek için ne kadar çaba harcandıklarını çok iyi bildiklerini yazdılar.

Bununla birlikte Çin hükümetinin soykırım kampanyasını sürdürmesi halinde Uluslararası Olimpiyat Komitesinden oyunları başka bir ülkeye taşımasını talep etmek için hala zaman olduğuna inandıklarını söyledi.

Kanada Federal Parlamentosunun Uluslararası İnsan Hakları Alt Komitesi, 2020 yılı Ekim ayındaki çalışmaları ile birlikte Çin’in Müslüman Uygur Türklerine yönelik toplama kampları, toplu tutuklamalar, zorla çalıştırma ve zorla kısırlaştırma gibi faaliyetlerini soykırım olarak tanımlamıştır.

ABD Dışişleri Bakanı olan Antony Blinken de 28 Ocak’ta yaptığı açıklama ile birlikte Trumo yönetiminin Çinin Uygurlara yönelik uygulamalarında soykırım yaptığı yönündeki kararlılığını vurgulamıştı.