KOBE BRYANT’IN PİLOTU HAKKINDA FLAŞ İDDİA

Dünyaca ünlü basketbolcu Kobe Bryant’ın ve kendisi ile beraber helikopterde bulunan 8 insanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan helikopter kazası ile alakalı yürütülen soruşturmada pilot hatası olabileceği iddiası gündeme bomba gibi oturdu. Robert Sumwalt, yürek burkan olayda pilot koltuğunda oturan Ara Zobayan’ın Federal standartlarda belirtilen aksi bir şekilde bulutlar arasında uçuş yaptığı belirlendi. Ara Zobayan, yaptığı kural ihlali sonucunda uzaysal yönelim bozukluğu yaşadı.

Talihsiz bir şekilde masum insanların hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan helikopter kazasında Kobe Bryant’ın yanındaki 8 kişiden birinin öz kızı olan 13 yaşındaki Gianna Bryant olduğu belirlenmişti.

Yapılan soruşturmanın yetkililerinden olan Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu Başkanı bir açıklama yaptı. Kurul başkanı Robert Sumwalt, kazaya sebebiyet veren hatanın helikopter pilotu Ara Zobayan’ın dikkatsizliği sonucunda gerçekleştiğini belirtti.


UZAYSAL YÖNELİM BOZUKLUĞU

Robert Sumwalt, yürek burkan olayda pilot koltuğunda oturan Ara Zobayan’ın Federal standartlarda belirtilen aksi bir şekilde bulutlar arasında uçuş yaptığı belirlendi. Ara Zobayan, yaptığı kural ihlali sonucunda uzaysal yönelim bozukluğu yaşadı.

Uzaysal yönelim boşluğu olarak adlandırılan bu sorunun pilot Ara Zobayan’ın yönünü kaybetmesine neden olduğu ve Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde güney yönünde bulunan bir tepeye çarptığı yetkililer tarafından açıklandı.

NBA’nin Los Angeles Lakers takımında forma giyen ve gerek Los Angeles Lakers taraftarlarının gerek basketbol severlerin gerekse tüm yakınlarının yasa boğulmasına neden olan ölümlü helikopter kazası ile alakalı açılan dava soruşturmasında, helikopter pilotu Ara Zobayan’ın bulutların arasından uçarak yaşadığı kafa karışıklığı sonucunda, helikopteri ani bir şekilde yukarı yönlendirdiğini düşünmesine rağmen aslında helikopterin sol tarafında olan bir tepeye doğru yönlendirdiği belirlendi.

5 KEZ NBA ŞAMPİYONLUĞU

1996 yılında kariyerine başlayan ve hayatını kaybettiği yıl olan 2016 yılına kadar profesyonel kariyerindeki 20 yıllık sürede yalnızca Los Angeles Lakers forması giyen “Black Mamba” lakaplı başarılı basketbol oyuncusu Kobe Bryant, basketbol oynadığı sürece taraflı tarafsız herkesi kendine hayran bırakacak bir performans sergilemişti.

Kariyerinde 5 NBA şampiyonluğu, 2 NBA finalleri MVP’si, 1 sezon MVP’si ve 18 kez All-Star’da boy gösterme gibi olağanüstü başarılar bulunan Kobe Bryant’ın geçirdiği helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmesinin ardından 1 yıldan fazla süre geçmiş olmasına rağmen başarılı basketbol oyuncusunun yaşadığı kaza ve kariyerindeki başarılar hala gündemdeki yerini koruyor.