KOBE’SİZ, MAMBASIZ GEÇEN İLK YIL

Basketbol, tam da bir sene ilkin bugün, gelmiş geçmiş en büyük efsanelerinden birini; Kobe Bryant’ını kaybetti. Kobe’siz geçen bir yılda efsanenin izleri, bu güzide spordaki yerini korumaya devam ediyor. 26 Ocak 2020 tarihinde, Türkiye’ye bakılırsa akşam saatlerinde, ABD’nin köklü gösterim organlarından birinde paylaşılan bir son dakika haberi, 7’den 70’e bütün dünyayı şoke etti.

Çin’de patlak veren corona virüs paniği, Avustralya’da çıkan ve dünyanın ciğerlerini kül eden yangın ve Elâzığ zelzelesinde kaybettiğimiz vatandaşlarımız ile yeterince sarsılmışken, Birleşik Devletler basını, Kobe Bryant’ın arasında bulunmuş olduğu helikopter kazasını duyuruyordu.

Kazada Orange Coast College beyzbol takımının antrenörlüğünü yapan John Altobelli, eşi Keri, kızı Alyssa, Orange County basketbol ekibinin asistan antrenörü Christina Mauser, Sarah Chester, kızı Payton ve helikopteri kullanan pilotu Ara Zobayan aramızdan ayrılmışlardı. Korkunç kazada, kızı Gianna ile beraber hayata gözlerini yuman bir öteki kurbanın, basketbol efsanesi Kobe Bryant olduğu hakkındaki iddialar doğrulandı.

EFSANELER EFSANESİ

Basketbolun efsane ismi, tam 5 defa NBA şampiyonu olmayı başarmış , 18 All-Star müsabakasına çıkmış, bir MVP, iki finaller MVP’si olmayı başarmış, 11 defa sezonun en iyi beşine seçilmeyi başarmış, 9 defa ligin en iyi savunma beşlisi listesine adını yazdırmış, uzatmasız bir karşılaşmada 81 basket atmış, vedasını 60 engelini görerek yapmış, basket krallıkları ve smaç yarışması şampiyonluğu şeklinde birbirinden özel ve unutulmaz basketbol ödüllerinin ve yarışmalarının yanı sıra bir de Oscar ödülü eklemiş bir efsaneydi Kobe Bryant.

LAKERS ŞAMPİYONLUĞU ONA ARMAĞAN ETTİ

20 sene formasını giydirilmiş olduğu ve bir ihtimal de en büyük efsanesi olduğu Los Angeles Lakers takımı, başta LeBron James önderliğinde, 2020 yılını şampiyon tamamlayarak bu başarıyı Bryant’a hediye etme lafı verdiler. Nitekim, koronavirüs pandemisi şeklinde büyük bir şok dalgası, dinlence edilen ve ardından ‘balon’ sistemiyle başlamış olan sezona karşın Lakers, büyük yıldızına sözüne sadık kalarak 17. şampiyonluğuna uzandı.

Her ne kadar başarının başrolünde LeBron James ve Anthony Davis şeklinde adlar olsa da Los Angeles şehri şampiyonluğun ilanıyla beraber “Kobe!” sesleriyle inliyordu… Basketbol dünyası onu yakınından beri ilk defa, Bryant’ın Lakers’a hediye etmiş olduğu bir şampiyonluğa değil, Lakers’ın Bryant’a armağan etmiş olduğu bir kupaya tanıklık ediyordu.