Kosova 2 Altın Madalya Kazandı

Bu yıl Japonya’nın başkenti Tokyo’da organize edilen 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın ilk dört gününde ortaya çıkan sonuçlar ve sergilenen performanslar eşliğinde yeni başarılar ve rekorlar yazıldı. Kosova, 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın ilk dört gününde şimdiden 2 altın madalya kazanarak tarihi bir başarı elde etmiş oldu.

Ülke olarak zor bir süreçten geçtikten sonra bağımsızlık kazanan Kosova, 2014 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanındı ve 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları kendilerinin ikinci olimpiyat macerası oldu.

Hatırlanacağı üzere 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda judo branşının kadınlar kategorisinde 52 kiloda milli sporcu Majlinda Kelmendi ile ilk altın madalyasını almıştı. Kosova, 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda da bu branşta adından söz ettirmeye devam etti. Çünkü Kosova, altın madalyalarını judo branşında kazandı.

Kadınlar kategorisinin 57 kilosunda Nora Gjakova ve 48 kilosunda ise Distria Krasniqi Kosova’ya altın madalyaları getiren Milli sporcular oldular.

Filipinler ve Bermud’dan Olimpiyat Tarihlerinde İlk Kez Altın Madalya

Japonya’nın başkenti Tokyo’da organize edilen 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın ilk dört gününde bir diğer başarı öyküsü ise Filipinler ve Bermuda’dan geldi. Elde edilen sonuçlar neticesinde Filipinler ve Bermuda, tarihlerindeki ilk olimpiyat altınlarını 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda aldı.

Bilindiği üzere Filipinler, 1924 yılında bu zamanda kadar olimpiyatlarda mücadele etmesine rağmen altın madalya kazanamamışlardı. İlk altın madalyayı ülkesine kazandıran ise 55 kiloda toplam 224 kilo kaldırmayı başaran Milli kadın halterci Hidilyn Diaz oldu. Bermud’nın ilk altın madalyası ise 33 yaşındaki Milli kadın triatlet Flora Duffy’den geldi.

Ev Sahibi Japonya Güzel Başlangıç Yaptı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da organize edilen 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları‘nın ilk dört gününde öne çıkan bir diğer ülke ise ev sahibi Japonya oldu. Ev sahibi olmanın avantajını güzel bir şekilde kullanmayı başaran Japon Milli sporcular, 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda ilk 3 günün tamamlanmasının ardından alınan sonuçların neticesine göre toplamda 8 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya kazanmayı başardı.

Buna ek olarak, Japon Milli sporcular olan ve aynı zamanda kardeş olan Uta Abe ve Hifumi Abe, aynı gün altın madalya almayı başararak tarihe geçmeyi başardılar.