KULÜPLER BATIYOR

26 Aralık 2020 itibariyle Galatasaray’ın olağan aylık divan kurulu toplantısı gerçekleşti. Virüs sebebiyle toplantı yine video-konferans yöntemiyle gerçekleşti. Yapılan toplantıda açıklanan borç taraftarlar ve gönül verenler arasında endişeye sebebiyet verdi.

Kulübün borçlarıyla ilgili konuşan başkan yardımcısı Kaan Kançal “Galatasaray Spor Kulübünün bağımsız denetimden geçmiş 30 Eylül itibarıyla net borcu, 1 milyar 462 milyon liradır. Bu net borç, konsolide finansal borcumuzdan kasadaki paramızın düşmüş hali. Bir de bunun üzerine 398 milyon lira finansal borç benzeri dediğimiz bir kalem ekliyoruz.

Bu finansal bir borç değil ama işletme sermayesi açığından dolayı vadesi gelmesine rağmen uzun süre ödeyemediğimiz piyasa tarafından fonlanan borcumuzun finansal borç olarak algılamamızdan kaynaklanıyor.

Bunu da koyduğumuzda konsolide borcumuz 1 milyar 860 milyon lira. Bir de net işletme sermayesi kalemimiz var. Bu da 263 milyon lira ekside. Bunları topladığımızda Galatasaray Spor Kulübünün 30 Eylül itibarıyla toplam borcu, 2 milyar 123 milyon lira.”

SONUMUZ NE OLACAK?

Ulusal düzeyde borçsuz kulüp sayımız amatör branşlar dahil yok denecek kadar az. Avrupa’ya gidemiyoruz, taraftar gelirlerimiz çok minimum düzeyde.

Avrupa kulüpleriyle aramızdaki makas açıldı. Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım hakkını kaybettik. Alt yapıdan yeterli desteği alamıyoruz. Çıkardığımız oyuncuların kalitesi Avrupa düzeyinde değil. Kulüplerin borcu kartopu gibi arttıkça artıyor.

Peki, kulübü yöneten başkanların şirketlerinin borcu neden aynı oranda artmıyor? Bir kişi aynı yönetim stiliyle iki farklı kurumu yönetirken birinin zarar diğerinin kar etmesi nasıl mümkün olabiliyor? Demek ki her kurumun farklı dinamikleri mevcut.

İSTİKRAR 

Hangi kulübün yönetiminde futboldan gelen insanlar var? Kaç tanesi futbolun içinden kaç tanesi iş dünyasından? Bu soruların cevapları kulüp borçlarıyla yakından ilgili. 2 milyar 123 milyon lira çok büyük bir sayı. Bir an önce kalıcı çözümler üretmezsek ülke olarak bu gemiyi batıracağız. Futbolu bilenler futbolu yönetmeli ki farklı dinamikleri göz ardı etmesin.

Hangi Avrupa kulübünün başkanını biliyoruz? Bizim ülkedeki kadar göz önünde futbolun yöneticilerini tutan başka bir ülke yok. Bu borç sadece Galatasaray’a ait değil. Diğer kulüpler de bu şekilde. Herkesin taşın altına eline sokacak çözümler üretmesi gerekir. Taraftar olarak bizlerin de başarının gelmesi için sabretmemiz gerektiği bilincine ulaşmamız