Kulüplerin Borçlarına Yapılanma Geliyor

Türkiye de ki kulüplerin geçmiş dönem borçlarına yeni yapılanma gündeme geldi. Mecliste görüşülecek olan konuda öncelikli olarak ele alınması kararlaştırıldı ve spor yasası ile ilgili çalışmalara hız verildi.

Hükümetin bu anlamda geçtiğimiz günler de bir araya gelerek Meclis’ te spor yasası çıkarılması ile ilgili yapılan değerlendirmelere Banka temsilcilerinin de bu toplantıda yer aldığı ve kulüplerin biriken borçları için bir yapılandırma üzerinde çalışmalara başlandığı söyleniyor.

Borç Çok Yapılandırma Şart

Türkiye de birçok futbol kulübünün büyük borçlar ile iç içe kaldığını biliyoruz. Yapılan transferlere harcanan bir sürü para bu kadar büyük harcamaların da karşılığında gelmeyen başarılar sonucunda kulüpler büyük bir borç yükünün altına girmiş durumdalar.

Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’ na KAP yapılan bildirimler de 4 büyük kulübün 31 Mayıs 2021 de ki bildirimleri ile kulüplerin toplam borcu 17 Milyar Lira olarak açıklandı. Geçtiğimiz seneler de ki yapılandırmalar da kulüplere toplam finansal borçlarının iki yıl ödemesiz olmak üzere 9 yıl da ödenmesi gündeme gelmiş kabul edilmişti.

Türk futbol kulüplerinin en büyük gelir kaynaklarının başında bu %80 oluşturacak şekilde yayıncı kuruluştan geldiği görüldü. Geride kalan % 20 ‘lik oran ise maç günü gelirleri, bilet satışları, Lisanslı ürünler den gelen gelirler olduğu biliniyor.

Tek gelir kalemleri yayıncı kuruluş olan kulüplerin bu kuruluştan alınan gelirin %60 civarına çekilerek kulüplerin bu anlamda kendilerine yeni gelir kalemleri elde etmeleri gerektiği konusunda görüşler ortay atıldı.

Tüm bunların karşısında yayın gelirlerinin düşürülmesi oldukça önemli olsa da bura da Avrupa da ki gibi ülkemizdeki kulüplerinde sadece yayıncı gelirlerine bağlı kalmamaları bunun yanında kendi gelirlerini arttıra bilecek daha çok lisanslı ürünler ve bilet satışları, maç günü gelirleri ile bunların üzerine çıkması beklenecek.

Söyle de bir gerçek var ki bu yayıncı gelirlerinde en büyük pay sahibi 4 büyük takım. Diğer Anadolu takımlarına baktığımız da neredeyse bütün gelirleri sadece bu maç yayınlarından gelen yayıncı kuruluş gelirleri dışında başka gelir kalemleri yok.

Altyapıya Verilen Önem Artmalı

Yeni yasa ile kulüpleri daha çok alt yapıdan daha fazla oyuncu çıkarmalarını sağlamak bu genç oyuncular dan gelirler elde etmeliler. Her kulüp yöneticisi bundan sonra ki süreçler de kendi dönemlerinde ki borçlar dan da sorumlu tutulacaklar.