La Liga’da Sezon Sonlandı, Şampiyon Atletico Madrid

İspanyol futbol liginin en üst düzey ligi olan Primera Division ya da bilinen adıyla La Liga Santander son haftasında da heyecan yaşatarak sezonu sonlandırdı. Atletico Madrid ve Real Valladolid’in mücadelesi 2-1 skoruyla sonlanırken şampiyon Atletico Madrid oldu. Madrid tam 7 yıl sonra şampiyonluğa bir kez daha ulaşırken bu sevinci toplamda 11. kez yaşamış oldular. Diego Simeone’nin ekibi çetin mücadelelerle dolu sezonu şampiyonluk ile kapatırken sezona damga vuran isim ise Luis Suarez oldu. Barcelona’dan gelen Suarez, attığı kritik gollerle takımına heyecan yaşatırken sezona da damga vuran isimlerden biri oldu.

Atletico Madrid 86 Puan İle Şampiyon Oldu

İspanya’da La Liga’nın son haftası heyecanı yaşandı ve şampiyonluk hangi takıma gidecek sorusu yanıt buldu. Şampiyon Atletico Madrid, son haftaya 1-0 skoruyla mağlubiyet yaşayarak düşük tempoda girmişti. Geriye düşüşünü ise Real Valladolid ile olan son karşılaşmasında toparlayan Madrid, bu toparlanışı Angel Correa ve Luis Suarez’in gollerine borçlu. İki başarılı futbolcunun golleriyle 2-1 skoru ile biten maç Madrid’i 86 puana taşıyarak şampiyonluğa ulaştırdı. Böylelikle Diego Simeone’nin ekibi 2013 – 14 sezonundan beri ilk kez La Liga şampiyonluğuna ulaşmış oldu.

Şampiyonluğu 2. Sırada bitiren isim ise Real Madrid oldu. Son karşılaşmasını Villarreal ile yapan Real Madrid son dakikalara kadar mücadelesinin ekmeğini son dakikalarda alarak attığı gollerle 2-1 yendi ve 84 puana ulaştı. Fakat bu galibiyet Real Madrid’i şampiyon yapmaya yetmedi. Sezonu 2.’lik ile Atletico Madrid’in bir adım gerisinde bitirdi.

La Liga’da Son 8 Senelik Şampiyon İsimleri

İspanya’da 2020 – 21 La Liga sezonunda çetin mücadeleler verildi ve şampiyonluk belli oldu. Tam 7 sene sonra tekrar şampiyonluğa oturan isim Atletico Madrid olurken son 7 senede şampiyon olan isimler ise şu şekildeydi;

2020 – 21 Atletico Madrid

2019 – 20 Real Madrid

2018 – 19 Barcelona

2017 – 18 Barcelona

2016 – 17 Real Madrid

2015 – 16 Barcelona

2014 – 15 Barcelona

2013 – 14 Atletico Madrid