Lille Şampiyonluk Hasretini Türk Yıldızlarla Dindirdi

Fransa’nın en üst düzey futbol ligi Ligue 1’de sezon sonuna gelindi. Şampiyonluk için 20 takım aylarca mücadele verdi ve kazanan takım ise Lille Olympique Sporting Club oldu.

Ağustos ayında başlayan mücadele Mayıs ayında sonlandı ve nefesler tutuldu. Zafer maçını ise Lille şampiyonluk hasretini dindirerek aldı. Paris Saint – Germain takımı Ligue 1’de son 3 senedir şampiyonluğu kimseye kaptırmazken, 3 senelik hegemonya sonlanmış oldu. Fransız ekibi Lille OSC’nin 10 sene aradan sonra tekrar zafer koltuğuna oturduğu sezonun en çok konuşulanları ise Türk yıldızları oldu. Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı ve Zeki Çelik şampiyonluğun 10 sene sonra gelmesinde büyük paya sahip isimler oldular. Üç Türk yıldız takımları Lille’nin sezon boyunca en büyük atakları olurken 2020 – 2021 sezonunda şampiyon bitirmelerinde en büyük isimler olarak anıldılar.

Ligin son haftasında mücadelesini Angers ile yapan Lille OSC, 2-1 skoruyla sahadan ayrıldı ve yaşadığı galibiyeti 2 gol ile geldi. Lille’yi zafere ulaştıran ilk gol Jonathan David’den gelirken diğer gol sevinci ise başarılı yerli futbolcu Burak Yılmaz’dan geldi.

En Son 10 Sene Önce Şampiyon Olmuşlardı

Fransız ekibi Lille OSC, bu sene yaşadığı şampiyonluk sevincini en son Ligue 1’in 2010 – 2011 sezonunda yaşamıştı. Tam 10 sene sonrasında bu hasret son buldu ve bu sevinç bir kez daha yaşandı. Lille bu başarısını 83 puanla yaşarken sıralamada onu ikinci sırada geçtiğimiz 3 senenin şampiyonu Paris Saint –  Germain takip etti. 82 puanla ligi 2. Sırada tamamlayan Paris Saint – Germain ekibi ise böylelikle son 3 senelik galibiyetlerini en büyük rakiplerine devretmiş oldu.

Türk Futbolcular Damga Vurdu

Lille’nin şampiyonluktaki en büyük payı yerli yıldız futbolcularımızdaydı.

Performansı ve attığı goller ile Avrupa gündeminden düşmeyen Burak Yılmaz, sadece şampiyonluğa götüren son golü atmakla kalmadı ve sezon boyunca toplam 21 gole de katkıda bulundu.

Bir diğer başarılı yerli yıldız Yusuf Yazıcı ise lig boyunca çıktığı 32 maçta 7 gol sahibi olurken Lille ile 3. Sezonunu geçiren futbolcu Zeki Çelik ise sezon boyunca toplam 3 gol sevinci yaşattı.