Lille’in Şampiyonluğu ve Burak Yılmaz’ın Performansı

Fransa Lig 1’de sezonu PSG’nin 1 puan önünde şampiyon olarak tamamlayan Lille, 10 yıl aradan sonra şampiyonluğunu ilan etti. Lille’nin bu şampiyonluğundaki en büyük pay sahipleri şüphesiz takımda forma giyen Milli futbolcularımız Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı ve Zeki Çelik oldu. Bu sezon adından sık sık başarı ile söz ettiren Burak Yılmaz, Avrupa’nın en büyük 5 liginde 35 yaş ve üstü futbolcular arasında Juventus forması giyen Cristiano Ronaldo’dan sonra en çok gol atan futbolcu olmayı başardı. Burak Yılmaz, bu sezon ligde 23’ü ilk 11 olmak üzere 28 mata forma giydi.

Golcü futbolcu, nantes, Strasbourg, Lens, Nice, Brest (2), Montpellier, Angers, Nimes, Metz, Lyon (2) ve Anger maçlarında gol sevinci yaşadı. 35 yaşındaki futbolcu, Reims, Lyon, Saint-Etienne, Monaco ve Lyon maçlarında asist yapmayı başardı. Avrupa Kupası’nda 4 maçta forma giyen Burak Yılmaz, Sparta Prag maçında 2 kez gol sevinci yaşadı. Fransa Kupası’nad ise 1 maçta oynayan Milli futbolcu, gol veya asist katkısı yapamadı.

Yusuf Yazıcının Golleri ve Asistleri

Fransa’da şampiyonluk yaşayan Lille’de forma giyen ve başarılı bir performans sergileyen Milli futbolcularımızdan biri de Yusuf Yazıcı oldu. Lig 1’de 10’u ilk 11 olmak üzere 32 maçta sahaya çıkan Yusuf Yazıcı, Lens, Lorient (2), Monaco, Dijon ve Bordeaux maçlarında gol sevinci yaşadı. Öte yandan Brest, Lorient ve Montperllier maçlarında ise asist yaptı. Fransa Kupası’nda ise 2 maçta ilk 11’de maça başlayan 24 yaşındaki futbolcu, gol veya asist katkısı sağlayamadı. Son olarak Avrupa Ligi’nde 8 maçta ilk 11’de olmak üzere sahaya çıkan Yusuf Yazıcı, Sparta Prag ve Milan maçlarında hat – trick yapmayı başardı. Ajax maçında ise 1 gol atan Yusuf Yazıcı, Celtic maçında ise asist yapmayı başardı.

Zeki Çelik’in Sezon Performansı

Fransa Lig 1 şampiyonu Lille’de forma giyen bir başka Milli futbolcularımuz Zeki Çelik ise bu sezon ligde 28’i ilk 11 olmak üzere 29 maça çıktı. Sağ bek mevkinde oynayan Zeki Çelik, Strasbourg, Lyon Metz ve Nica maçlarında gol sevinci yaşadı. Öte yandan Zeki Çelik, Dijon ve Montpellier maçlarında ise asist yaptı. Fransa Kupası’nda ise 1’i ilk 11 olmak üzere 2 maçta sahaya çıkan Zeki Çelik, gol veya asist katkısı sağlayamadı. Son olarak Avrupa Ligi’nde de forma giyen Zeki Çelik, 4 maçın hepsinde ilk 11’de sahaya çıktı ve 1 kez gol sevinci yaşadı.