Lionel Messi Transferinin Ardından Paris Saint Germain (PSG)

Ransa Ligue 1’in 19. Hafta mücadelesinde PSG deplasmanda Lorient’in konuğu oldu. İki takım arasındaki bu mücadeleyi karşılıklı atılan goller ile 1 – 1 berabere sona erdi. Konuk takım PSG, rakip futbolcu Thomas Monconduit’in attığı gol ile karşılaşmada 1 – 0 geriye düştü ve ilk yarıyı mağlup tamamladı.

Daha sonra maçın ikinci yarısında hatta maçın son uzatma dakikalarında konuk takım PSG, Hakimi’nin asistinde Mauro Emanuel Icardi’nin attığı gol ile karşılaşmada 1 – 1’lik eşitliği yakaladı. Böylece Fransa Ligue 1’de haftayı 1 puan ile kapatan konuk takım PSG, ligde puanını 46 yaparak açık ara fark ile liderliğini sürdürmüş oldu.

Lionel Messi’nin PSG’ye Forma Satışlarına Yönelik Olumlu Katkısı

PSG yaz transfer sezonunda birkaç önemli futbolcuyu kadrosuna katmayı başarmıştı. Bu yeni transferlerden en önemlisi hiç şüphesiz dünya yıldızı Lionel Messi olmuştu. Yıllarca Barcelona kupalar, başarılar kazanan ve kırılmadık rekor bırakmayan Arjantinli yıldız, uzun bir Barcelona kariyerinin ardından mali sebeplerden dolayı PSG’ye transfer oldu.

Lionel Messi’nin PSG’ye transfer olmasının ardından ise PSG’de gözle görülür şekilde olumlu gelişmeler yaşandı. Bilindiği üzere Fransız ekibi şu anda 46 puan ile Ligue 1’de liderliğini sürdürüyor. Bu sportif başarının yanı sıra Lionel Messi’nin takıma katılması ile başka alanlarda da önemli başarılara imza attı.

7 kez Altın Top (Ballon d’Or) ödülü kazanmış olan bir dünya yıldızını kadrosuna katan PSG, ilk olumlu gelişmeyi doğal olarak forma satışlarında yaşadı. 1 milyon’un üzerinde forma satışının gerçekleşmesini sağlayan Lionel Messi, bu alanda rekor kırmış oldu.

PSG’nin sporsorluk direktörü Marc Armstrong, ticari anlamda Lionel Messi’nin PSG’ye inanılmaz bir etki ettiğini ifade etti. Forma satışlarına değinen Marc Armstrong, şu anda bile %30 – 40’lık bir talep artışının olduğunu belirtti.

Lionel Messi’nin PSG’de Sponsorluklara ve Maç Biletlerine Olumlu Etkisi

PSG’de Lionel Messi transferinin olumlu etkilerinden biri de hiç şüphesiz sponsor anlaşmaları oldu. Daha resmi imzalar atılmadan önce bile hem PSG’ye hem de Lionel Messi’ye sporsorluk teklifleri yağdı. Resmi imzaların atılmasının ardından ise bu tekliflerin sayısı hızla arttı. Autohero, Crypto.com, Smart Good ve Gorillas gibi firmalarla anlaşmalar yapan PSG, önemli bir gelir elde etmiş oldu.

Lionel Messi’nin bir diğer olumlu etkisi ise PSG’nin sosyal medya hesaplarına yönelik oldu. Arjantinli futbolcunun takıma katılmasının ardından PSG’nin resmi sosyal medya hesapları en az 20 milyon yeni abona kazandı. Lionel Messi’nin PSG’de olumlu etki yarattığı bir diğer konu ise şüphesiz maç biletleri oldu. Normal şartlar altında yüksek seyirci kapasitesi ile oynayan PSG’de Lionel Messi’nin transferinin ardından bilet satışlarında adeta patlama meydana geldi.