Liverpool’a Ne Oldu

Premier Lig’de 5 maçtır galibiyet alamayan İngiliz devi Liverpol 4 maçtır gol atamıyor. Bu kötü gidişatın arkasında neler var herkes tarafından merak ediliyor Liverpool’a ne oldu? 68 maç sonra iç sahada mağlup olan Liverpool yoksa tükeniyor mu?

Yakın dönemde dünya çapında hayranlara sahip olan İngiliz devi Liverpool 68 ay sonra iç sahada yenilmezlik serisine ara vermek zorunda kaldı. Avrupa’nın 5 büyük ligi ve İngiltere alt liglerinde en az gol atan takım unvanına sahip Burnley’e karşı kaybetmesi ise bambaşka bir konu.

Kırmızılar iç sahada son mağlubiyetini 23 Nisan 2017 tarihinde Sam Allardyce’ın Crystal Palace’ına karşı 2-1’lik bir skor ile almıştı. Bu durum sonrasında takımın elde ettiği istatistikler bir yana artık kimse Liverpool’a yenilmez gözü ile bakmıyor. Hele ki Burnley mağlubiyeti sonrasında.

Rüya Takımı Tükendi Mi?

Ekim 2015’te takım başına gelen Jürgen Klopp zaman içerisinde ilmek ilmek işleyerek ortaya tüm dünyanın hayran olduğu bir takım çıkardı. Yenilmez takım haline gelen Liverpool geri dönül baktığında son 2-3 yıl içerisinde bütün üst düzey müsabakalardan mutlu son ile ayrıldı. Şampiyonluklar kazanırken aynı zamanda oynadığı futbol ile izleyen herkesi memnun ediyordu. Jürgen Klopp’un Liverpool’u geçen yol formunun zirvesine ulaştırdı ve Premier Lig’de 27 maç üst üste kazanarak en erken şampiyon olan takı olmasını sağladı.

29 yıl sonunda kazanılan onca şampiyonluk, kırılan sayısız rekor, futbolcuları, teknik adam yönetimi ve taraftarların üzerindeki yükü, stresi adeta silip attı. Ancak bu durum takımı olumsuz etkiledi. Bu süreç içerisinde birçok başarı elde eden Liverpool’un tek istediği Premier Lig şampiyonluğu idi. Stres, baskı ve Manchester City gibi canavar bir takıma karşı mücadele hissinin kamçıladığı takımın alametifarikası bu arzu, istekti. Peki ne oldu da bu sezon performanslarında değişiklik yaşandı?

Şanssızlıklar Peşini Bırakmadı

Bu sezon arka arkaya gelen sakatlıklar ve şansızlıklar kırmızılıları düşürdü. İlk önce lig kupasında Arsenal’e elendiler daha sonra ise Aston Villa ile yaptıkları karşılaşmada 7-2 tarihi bir skor ile mağlup oldular. Milli arada toparlanmaları beklenirken şansızlıklar Liverpool’u peşini bırakmadı. Milli aranın ardından şanssızlıklar devam etti.

Merseyside Derbisi’nde van Dijk sezonu kapatırken Thiago da 2 ay formasından uzak kalacağı açıklandı. Kasım ayında Joe Gomez’de sezonu kapattı ve tüm bunlar yetmezmiş gibi yeni transfer Jota’da uzun süreli sakatlandı. Son olarak 2021 Liverpool’a şanslı gelmedi. 2021’in ilk haftalarında oynadığı hiçbir maçı kazanamadı ve bunun üstüne son 4 maçında hiç gol atamadı.