LİVERPOOL’DAN MİLLİ TAKIMLARA İZİN YOK

Koronavirüs dünya futbolunu etkilemeye devam ediyor. Son olarak kırmızı listede yer edinen ve bulaş açısından en tehlikeli ülkeler içinde olan Brezilya ve Portekiz, Liverpool’dan veto yedi. Liverpool, bu ulusal takımlara oyuncu göndermeyecek.

Liverpool’un Brezilyalı ve Portekizli futbolcuları bir müddet ulusal takıma gidemeyecek çünkü Liverpool kulübü hem milli takıma gidecek oyuncularını hem de geride kalan oyuncularını riske etmek istemiyor.

Koronavirüs önlemleri kapsamında kırmızı listede bulunan Brezilya ve Portekiz’e oyuncu göndermeme sonucu alan Liverpool, yıldızlarını riske etmek istemiyor. Bu sürem aslına bakarsanız sakatlıklarla başı dertte olan ve ligde fena bir performans yayınlayan Liverpool, daha çok oyuncu yitirmek istemiyor.

FIFA’nın da mucizevi durumlarda kulüpleri korumak için ulusal takıma oyuncu göndermeme mevzusunda desteği var. Liverpool bundan dolayı Alisson, Fabinho, Firmino ve Diogo Jota’yı ulusal takımlara göndermeyecek. Çünkü bu oyuncular yurt dışına çıkıp döndüğünde 10 günlük bir yalıtım dönemi ve virüs bulaş riski oluyor.

KORONAVİRÜS AVRUPA’DA TRANSFERİ DE ETKİLEDİ

Premier Lig’de ocak ayında geçen sene meydana getirilen aktarma masrafında büyük gerileme yaşandı. Bu, 2012’den bu yana en düşük sayı oldu.

Avrupa’nın öteki dört büyük liginde de ara aktarma fazlaca sessiz geçerken, harcamalardaki düşüş futboldaki corona virüsü resesyonunu ortaya koydu.

Geçen sene mart ayından itibaren Avrupa’yı etkileyen corona virüsü, futbol ekonomisini de fazlaca geriye götürdü. Mart ayından bu yana seyircisiz oynama, kulüpler, naklen gösterim haricinde bütün gelirlerden yoksun bıraktı. Bunun cevabında da yaz aktarma periyodunun arkasından ara aktarma de son aşama sönük geçti.

Pandemiye kadar üstün dereceli üzerine üstün dereceli kıran İngiltere Premier Ligi’nde 80 milyon Euro masraf ile 2012’deki 70 milyon Euro’dan bu yana en sönük ocak ayı yaşandı. Geçen sene Ada’da ara transferde 260 milyon Euro rakamından 80’e gerileyiş futbol ekonomisinin corona virüsü pandemisinden ne kadar negatif etkilendiğini göz önüne seriyor.

TRANSFER SAYISI DÜŞTÜ

Premier Lig’de bu ocak döneminde ancak 24 aktarma yapılırken önceki üç senenin averajı olan 46’nın fazlaca arkasında yer aldı. Ligin altı büyüğü, Arsenal, Manchester City, Manchester United, Liverpool, Tottenham ve Chelsea ara transferde toplam 3’ü kiralık olmak suretiyle ancak 6 futbolcu alabildi.

Son dört sırada yer edinen Premier Lig ekipleri, geçen sezonun dönem içinde 7 futbolcu için 45 milyon Euro harcarken geçtiğimiz ay bu sayı 7 milyon Euro’da kaldı. Tablo İngiltere dışındaki dört büyük ligde de değişik değil. Rakamlar, önceki üç senenin averajının ortalama dörtte birine düştü. Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya’da 660 milyon Euro’dan 195 milyon Euro’ya gerileme yaşandı. Yaz aktarma döneminde de 5 büyük ligin harcanması 5,82 milyardan 3.31 milyar Euro’ya düşmüştü.