Manchester United’da Taşlar Yerinden Oynuyor

Cristiano Ronaldo ile yaşanan sancılı sürecin ardından yıldız oyuncu ile sözleşmesini karşılıklı anlaşarak sonlandıran İngiliz devi Manchester United’da taşlar yerinden oynamaya başladı. İngiliz ekibinin ABD’li sahipleri yaptıkları açıklamaların ardından spor kamuoyunun kafasında soru işaretleri oluşturdu. Manchester United kulübü son günlerde bir hayli ilginç gelişmeler yaşıyor. Cristiano Ronaldo’nun Piers Morgan’a verdiği röportajın etkileri, kulübü deprem gibi sarsmaya devam ederken Portekizli yıldızın, Manchester United teknik direktörü Erik ten Hag ve kulüp ile ilgili açıklamaları, İngiliz ekibinin çok büyük tepkisine neden oldu.

Manchester United, Cristiano Ronaldo’nun Piers Morgan’a verdiği röportajın yayınlandığı günlerde, Portekizli oyuncu ile ilgili yakın bir zamanda karar vereceklerini ve bu kararı medyaya duyuracaklarını belirtmişti. Bunun üzerine dün öğlen saatlerinde, İngiliz ekibi, Manchester United’ın resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada, Cristiano Ronaldo ile yapılan karşılıklı görüşmelerin ardından oyuncu ile olan mevcut sözleşmenin karşılıklı olarak feshedildiği duyuruldu. Bu gelişmenin ardından serbest oyuncu konumuna düşen Portekizli yıldız futbolcunun yeni adresinin neresi olacağı henüz bilinmezliğini koruyor.

United Taraftarları Glazer Ailesini İstemiyor

Kulübün sahibi konumundaki ABDli Glazer ailesi, 2005 yılında 790 milyon Sterlin gibi bir bedelle (2005 yılının kuruyla 1 milyar 340 milyon Dolar) Manchester United kulübünü satın almıştı. Glazer ailesi 2012 yılında hisselerinin yüzde 10’luk kısmını ve sonra açıklanmaya bıraktığı küçük bir kısmını daha elden çıkarmıştı. Bir yandan bu süreç yaşanırken bir yandan kulübün borçları da bir hayli artmıştı. Manchester Unitedlı taraftarların Glazer ailesine tepkisi son birkaç yılda giderek yükselmeye başlamıştı. Hatta bu tepkiler nedeniyle geçtiğimiz sezon Manchester United ile Liverpool arasında oynanması gereken maç, taraftarların Glazer ailesine yoğun protesto ve tepkileri nedeniyle ertelenmişti.

Amerikalı Glazer ailesi 2017 yılından itibaren hiçbir dalda kupa kazanamayan Manchester United ile ilgili şok edici bir karar aldığını duyurdu. Yapılan açıklamada, Glazer ailesi, kulübü satmayı düşündüklerini belirtti. Manchester United Yönetim Kurulu’nca yapılan açıklamada, United’ın büyümesine yönelik birçok stratejik planlar dahilinde çalışıldığı ve bu planlar arasında Manchester United’ın satışının da yer aldığı açıklandı. Ayrıca, girişimlerin sonuç vermeyebileceği ve bu durum halinde ise kulübün satış planının ortadan kalkacağı da vurgulandı.

Erik Ten Hag’ın Geleceği Merak Konusu

Sezon başında takımın başına Hollandalı çalıştırıcı Erik ten Hag‘ı getiren Manchester United, yeni sezona çok büyük umutlarla başlamıştı. Premier Lig’de ilk iki maçtan yenilgiyle ayrılan İngiliz devi, ikinci haftadan sonra takımı ancak toparlayabilen Erik Ten Hag yönetiminde 26 puan toplayabildi ve Premier Lig’de 5. sırada yer almakta. Glazer ailesinin Manchester United kulübünü satma planlarını açıklamasının ise oyuncular üzerinde nasıl bir etki edeceği de ayrı bir merak konusu. Öte yandan kulübün satılması halinde Erik Ten Hag’ın da görevinden ayrılacağı iddia edildi.