Maradona’nın Vefatının Seneyi Devriyesi

Efsane futbolcu Diego Armando Maradona, geçtiğimiz yıl 25 Kasım’da hayatını kaybetti. Arjantinli yıldız, vefatının seneyi devriyesinde dünya çapında anıldı. Tanrının eli lakaplı başarılı oyuncu, kalp krizi nedeniyle 2020 senesinde vefat etmişti.

Futbol tarihine ismini altın harfler ile yazdıran Maradona, profesyonel kariyeri boyunca Napoli, Boca Juniors ve Barcelona formaları ile farklı alanlarda tam 9 şampiyonluk elde etti. Aynı zamanda efsanevi oyuncu, Arjantin Milli Takımı ile birlikte 1986 senesinde düzenlenen Dünya Kupası’nda şampiyonluk kupasını da kaldırdı.

‘Tarihin En İyi Futbolcusu’

Spor camiasında çok sayıda yorumcu Maradona’nın Brezilyalı Pele ile birlikte tarihin en iyi futbolcusu olduğunu düşünüyor, bazıları ise Arjantinli yıldızın Pele’den daha başarılı olduğu kanaatinde.

Diego Armando Maradona, 30 Ekim 1960 tarihinde Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te dünyaya gözlerini açtı. Ev hanımı bir anne ile fabrika işçisi bir babaya sahip olan efsanevi futbolcunun yeteneği henüz 8 yaşındayken keşfedildi.

Maradona, daha sonra mahallesinin takımı olan Estrella Roja’da oynamaya başladı. 16 yaşına girmeden önce Argentinos Juniors ekibinin altyapısına giren genç yetenek, bu sayede ilk profesyonel imzasını da atmış oldu.

Boca Junios, 1981 tarihinde şampiyonluğu elde ettikten sonra Maradona da İspanya devi Barcelona’ya transfer oldu. Barcelona forması giyen başarılı sporcu, 1982 – 1984 senelerinde tüm kulvarlar dahilinde 58 müsabakada yer aldı ve 38 kez fileleri havalandırarak tam 3 kupayı almaya hak kazandı.

Maradona 312 Kez Ağları Sarstı

Maradona, profesyonel futbol kariyeri boyunca 588 maçta yeşil sahada ter döktü ve 312 kez ağları sarsmayı başardı. 1983 senesinde Kural Kupası, La Liga Kupası ve İspanya Süper Kupası’nda şampiyonluk sevinci yaşadı. 1984 senesinde İtalyan takımlarından Napoli’ye transfer oldu ve burada 259 karşılaşma boyunca 115 kez meşin yuvarlağı kale ile buluşturdu.

Napoli, Arjantinli yıldız geldikten sonra ligin en güçlü takımlarından biri haline geldi ve bu esnada 2 lig şampiyonluğu elde etti. Aynı zamanda İtalya ekibi, birer kez İtalya Süper Kupası, UEFA Kupası ve İtalya Kupası da aldı.