Marcao’ya İtalya Devi Talip

Ligdeki zor zamanlarını üst üste aldığı galibiyetlerle atlatmış gibi gözüken ve en son Avrupa Ligi’nde aldığı Lokomotiv Moskova galibiyetiyle iki alanda da iyi bir görüntü sergilemeye başlayan Galatasaray’ın bu performansı, bazı oyuncularına olan ilgiyi de arttırdı.

Halihazırda talipleri olduğu bilinen ve Giresunspor maçında Kerem Aktürkoğlu’na saldırması nedeniyle planlanandan daha erken takımdan gönderilmesi düşünülen Marcao, Avrupa Ligi grup maçlarında gösterdiği iyi performansla her geçen gün taliplerini arttıran oyunculardan biri olarak öne çıkıyor.

Basında yazılan son haberlere göre Marcao’ya talip olan kulüpler listesine Jose Mourinho liderliğindeki Roma da adını yazdırdı.

Marcao’nun Talibi Çok

Galatasaray savunmasının en güvenilir ismi olmakla birlikte Giresunspor maçında Kerem Aktürkoğlu’na saldırdığı için takımını oldukça zor bir pozisyona sokan Marcao ilk olarak kadro dışı bırakılmış ve oyuncunun transfer dönemi bitmeden takımdan gönderilmesi dahi gündeme gelmişti.

Ancak Galatasaray, vitrini en yüksek olan oyuncusunun geleceğini soğukkanlı bir biçimde planlamayı başardı ve ligde 8 maç ceza almasına rağmen Avrupa Ligi’nde oynadığı maçlarda gösterdiği performansla Marcao değerine değer kattı.

Brezilyalı oyuncuya Giresunspor maçında yaşanan krizden sonra ilk olarak ülkesinin ileri gelen ekiplerinden Palmeiras talip olmuştu.

Marcao’nun ülkesine dönmeyi kısa vadede düşünmemesi nedeniyle gerçekleşmeyen transferden sonra Galatasaray’ın Brezilyalı stoper için İtalya’nın bir diğer devi Napoli ile masaya oturduğu iddia edildiyse de bu konuyla alakalı olarak iki taraftan da resmi bir açıklama gelmedi.

Özellikle tüm gözlemcilerin izlediği bir arena olması nedeniyle önem taşıyan Avrupa Ligi’nde Süper Lig’de gösteremediği savunma performansını gösteren Galatasaray adına bu farkı oluşturan oyuncunun Marcao olduğu düşünülmüş olacak ki Brezilyalıya İtalya’dan bir diğer önemli takım olan Roma talip olmaya başladı.

En son Konferans Ligi’nde Bodo Glimt karşısında 6-1’lik korkunç bir mağlubiyet alan Roma’da başarının gelebilmesi adına kadronun güçlendirilmesi gerektiği savunuluyor ve Marcao da bu güçlendirme operasyonunun bir parçası olabilir.

Transfermarkt’a göre Roma’nın Marcao’yu kadrosuna dahil etme ihtimali %60’dan fazla olarak gözüküyor.

Modern Zaman Stoperi: Marcao

Marcao’ya Giresunspor maçında yaptığı saldırıya rağmen taliplerin azalmıyor olmasının en temel sebebi Brezilyalı stoperin modern futbola uygun yapıda bir oyuncu olması olarak ifade ediliyor. Geriden oyun kurulumunda ligin en iyi stoperlerinden biri olarak gözüken Marcao, çok üst düzey bir kesici stoper olmamasına rağmen hava toplarında gösterdiği başarılı performans, kendisine olan güveni ve düzgün ayağıyla savunmanın liderliğini yapabiliyor.

Büyük takımların ve pozitif futbol oynamak isteyen takımların topa sahip olabilmek adına geriden oyun kurulumuna verdikleri önem hatırlandığında, Marcao’nun neden bu kadar değerli bir oyuncu olduğu da daha rahat anlaşılıyor.

Tabii ki Brezilyalı oyuncunun geliştirmesi gereken özellikleri yok değil ancak bu özellikler var olan özellikleri göz önüne alındığında tolere edilebilir gözüküyor.