Marius Sumudica Yeniden Ülkemizde

İrfan Buz ile başladığı sezonda, bazı maçlarda parlak performanslar gösterse de istenilen seviyeye ulaşamayan Yeni Malatyaspor, tecrübeli teknik adımla yollarını ayırmıştı.

Basında birçok teknik adamın Malatya temsilcisiyle adı geçse de Yeni Malatyaspor yönetimi tercihini yine tanıdık bir sima olan Marius Sumudica’dan kullandı ve Rumen teknik adamla sezon sonuna kadar anlaştı.

Taze Bir Kan Olabilir Mi?

Ülkemizde ilk olarak 2017/2018 sezonunda Kayserispor başında görev alan Marius Sumudica’nın gerçekten ilginç bir teknik adam olduğunu tüm futbol kamuoyu biliyor. Takımlarına pozitif bir futbol oynatan ve başarılı da sonuçlar alan teknik adamla ilgili yaşanan problemler genelde Sumudica’nın Sumudica olmasından kaynaklanıyor.

Kayserispor başında çıktığı 39 maçta 1.62 gibi beklenenin üstünde bir puan ortalaması yakalayan Sumudica’nın futbolseverlere rüştünü ispatladığı dönem ise Gaziantep FK ile birlikte oldu. Özellikle 2020/2021 sezonunda rüzgar gibi bir oyunla ve Türkiye’de çok da oynanmayan 3’lü savunmayla öne çıkan Gaziantep FK, ligin ilk virajında aldığı üst üste başarılı sonuçlarla öne çıkarken, bu başarının ana mimarı olarak da Marius Sumudica gösteriliyordu.

Gaziantep şehri adına bir peri masalının bitmesi ise yine Sumudica’nın sansasyonel açıklamalarıyla ve basın üzerinden başkanla ters düşmesiyle oldu. Gaziantep FK’nın başından ayrıldıktan sonra kısa süreli bir Çaykur Rizespor tecrübesi yaşayan Rumen teknik adam buradan da ayrıldı ve ülkesinin takımlarından Cluj ile başka bir kısa süreli tecrübe yaşamaya gitti.

Yeni Malatyaspor başında nasıl bir performans göstereceği merakla beklenen Sumudica’nın istediklerini sahaya yansıtırsa potansiyelli kadroyu üst sıralara taşıyacağı kuşkusuz.

Yorum: Takımlarımızın Teknik Adam Çıkmazı

Süper Lig ve 1. Lig’de teknik direktör kıyımına son sürat devam ediliyor. Neredeyse her hafta bir takım teknik direktörüyle yollarını ayırdığını belirten resmi açıklamalarda bulunurken, sezona Yeni Malatyaspor başında başlayan İrfan Buz’un da kendi sonunu hazırladığını söylemek yanlış olmayacak.

Anlayışındaki bazı kısımlarda çok saplantılı bir tavır gösteren ve ilk olarak kendinde değişimi sonrasında da takımında gelişimi başaramayan İrfan Buz, böyle bir futbol ekosisteminin içerisinde görevsiz de kalmayacaktır.

Çünkü futbolumuzun güzide kulüpleri, o anı kurtarmak ve küme düşmemek gibi planlarla bu sirkülasyonu devam ettirmeye her zaman devam edecekler.

Bu değişim zincirine yabancı uyruklu bir teknik adam olan Marius Sumudica’nın da katılması, Rumen teknik adamın ne kadar “bizden” olduğunu gösterir nitelikte.