Marta’nın Dünya Kupası’nı Kazanma Hayalleri Bir Kez Daha Suya Düştü

Dünya Kupası’nın hem futbolcular hem de futbolseverler adına ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yok! Yolu yeşil sahalardan geçen her futbolcu, günün birinde ülkesinin milli takımı ile beraber bu eşsiz organizasyonda yer alabilmenin hayalini kuruyor. Dört yılda bir düzenlenen Dünya Kupası, kimileri için sevinç, kimileri için ise bir hüzün kaynağı olabiliyor.

Takdir edersiniz ki, futbol kariyerinin sonuna yaklaşan futbolcular, ülkeleri ile Dünya Kupası’nı kazanmanın hayalini kurarlar. Ancak, 32 takımın mücadele ettiği bu dev organizasyonda başarılı olmak zannedildiği kadar kolay değil! Dünya Kupası’nda boy gösteren takımlar, zaman zaman taraftarlarını hayal kırıklığına uğratabiliyorlar.

Brezilya Dünya Kupası’na Veda Ederek Büyük Bir Şok Yaşattı

Futbolun Brezilya’da ne kadar popüler olduğunu bilmeyen yok! Dünya futbolu tarihine baktığınızda en tepelerde her zaman Brezilyalı futbolcuların var olduğunu görürsünüz. Bu erkeklerde de kadınlarda da böyledir. Brezilya, 20 Temmuz 2023 günü başlayan ve Avustralya ile Yeni Zelanda’nın ortaklaşa düzenlediği 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’na katılan ülkelerden birisiydi. Turnuvanın favorileri arasında yer alıyordu. Diğer takımlara kıyasla çok daha güçlü ve tecrübeli bir kadroya sahipti. Futbolseverler, bilhassa Brezilya maçlarını takip edebilmek adına ekran karşısına geçiyorlardı.

Brezilya, 2023 Kadınlar Dünya Kupası’nda F Grubu’nda yer aldı. Gruptaki rakipleri arasında Fransa, Jamaika ve Panama bulunuyordu. Turnuvayı yakından takip edenler, Brezilya’nın bu gruptan rahat bir şekilde çıkacağını düşünüyorlardı. Ancak, işler, Brezilya için yolunda gitmedi. Brezilya, gruptaki ilk maçında 24 Temmuz 2023 tarihinde Panama ile karşı karşıya geldi. Favorisi olduğu maçı 4-0 gibi farklı bir skorla kazanarak rakiplerine gözdağı verdi. Turnuvanın favorilerinden birisi olduğunu gösteren bir oyun ortaya koydu. Brezilya’nın gruptaki ikinci rakibi Fransa oldu. 29 Temmuz 2023 gününün programında yer alan maçın sonucu merakla bekleniyordu. Brezilya – Fransa rekabetinin önemini bilenler bilir. Söz konusu maçı kazanan taraf Fransa oldu. Fransızlar, Brezilya’yı 2-1 mağlup ederek önemli bir galibiyete imza atmış oldular.

Geldik Brezilya’nın gruptaki son maçına! Bu maç, F Grubu adına çok şey ifade ediyordu. Brezilya, işini şansa bırakmamak adına bu maçı kazanmak zorundaydı. Ancak, maçın 90 dakikalık süresi, golsüz beraberlik ile sona erdi. Sonuç olarak, Brezilya, grubu dört puanla Fransa ve Jamaika’nın arkasında üçüncü sırada bitirdi. Bu durum, sambacıların turnuvaya vedası anlamına geliyordu.

Marta İçin Dramatik Bir Son Oldu

Kadın futbolunun en iyi isimlerinden birisi olarak gösterilen 37 yaşındaki Marta, kariyerinin son Dünya Kupası’nda şampiyonluk yaşamak istiyordu. Fakat, Brezilya’nın gruptan çıkamaması, onun dramatik bir kariyer finali yapmasına neden oldu. Altıncı kez Dünya Kupası’na katılan ve Dünya Kupası tarihinin en golcü ismi olan Marta, her ne kadar turnuvaya veda etmiş olsa da arkasında güzel hatıralar bıraktı.