Maxim Tsigalko, Yokluk İçinde Hayattan Ayrıldı

Championship Manager oyunun vazgeçilmez isimlerinden biri olan Maxim Tsigalko oyunda yer aldığından bil habersizdi. Milyon oyunda onunla birlikte kupa kaldırdı. Oyun içerisinde bir efsaneye dönüştüğünü yıllar sonra öğrenme fırsatı bulan Maxim Tsigalko, 37 yaşında hayata veda etti.

90’lı yılların başında piyasaya çıkan video oyunu, dünyanın dört bir yanında büyük ilgi gören oyun içerisinde yer alan Maxim Tsigalko, futbol menajerlik oyunun efsanelerinden sadece bir tanesi.

Championship Manager oyunun 01/02 serisinde Tsigalko oyunseverlerin vazgeçilmez karakterlerinden biri oldu. Sezon boyunca gol atar, kolay kolay sakatlanmaz, haer takıma kolayca uyum sağlar ve lig fark etmeksizin oynadığı takımları zafere taşırdı. Aradan yıllar geçmiş olsa da Tsigalko unutulmadı.

Oyunun En Popüleri

Oyunda bir efsane haline gelmiş olsa da futbolcunun gerçek hayatı bambaşkaydı. Futbolcunun gerçek kariye oldukça kısa ve başarısız geçti. Ülkesinde Dinamo Minsk takımında kariyerine başladı. Yıldızı parladığında henüz 18 yaşında olan futbolcu kariyeri 2009 yılında henüz 26 yaşındayken geçirdiği sakatlık sonrasında tamamen bitti.

Oyun karakteri olan Tsigalko herkesin dilinde iken gerçek Tsigalko hakkında çok da bir bilgi yoktu. Uzun süre boyunca futbolcu hakkında hiçbir şey yazılıp çizilmemişti.

Yunanistan’da yayın yapan Gazzetta, Tsigalko ile röpartaj yaptı ve Belaruslu futbolcunun gerçek hayatını gözler önüne serdi. Tsigalko’nun oyundan ve oyundaki popülerliğinden haberi yoktu. Gazeteye konuşan futbolcu hayatının çarpıcı gerçeklerini anlattı.

Hayatının Gerçeklerini Anlattı

Tsigalko; “23 yaşında ciddi bir sakatlık geçirdim. 26 yaşında futbolu bırakmak zorunda kaldım. Sonra günlük 5 dolar’a inşaatta çalışmaya başladım. Zaten sakatlık sorunlarım vardı. İnşaat işi beni gerçekten çok yordu. Sırtım ve bacaklarım bu kadar ağır bir işe dayanamadı.”

“Futboldan emekli olduğumda kimse beni aramadı. İki çocuğum var ve tek istediğim bir işimin olması. Böylece ayağa kalkabilirim ve iyi bir baba olabilirim. Lütfen bunu dünyaya duyur, yardıma ihtiyacım var…”

Tsigalko, röportaj yapıldı dönemde işsizdi ve sokakta yaşıyordu. Futboldan para kazanamamış ve daha sonra girdiği işlerde sakatlığı nedeni ile başarılı olamamıştı. Maxim Tsigalko, 37 yaşında hayatını kaybetti. Dünyanın dört bir yanında hayranlara sahip olan futbolcu yokluk için yaşama gözlerini yumdu.