Mert Günok Avrupa’da Var Ama Türkiye’de Yok

Başakşehir’in tecrübeli file bekçisi Mert Günok’ta adeta koronavirüs bilmecesi yaşanıyor. Türkiye-Macaristan maçından sonra yapılan koronavirüs testi pozitif çıkan Mert Günok, Beşiktaş maçında forma giyememişti.

Fakat Şampiyonlar Ligi’ndeki Manchester United maçı öncesinde biri UEFA tarafından yapılan 4 testin de negatif çıkması üzerine UEFA’nın oyuncuya oynama izin verdiği ve Mert’in bu sayede Old Trafford’da oynanan maçta forma giyebildiği açıklandı.

Mert Günok’un Beşiktaş maçındaki oynayamama sebeplerinden bir tanesi de Türkiye’de oyuncuların koronavirüs testinin pozitif çıktıktan ancak 14 gün sonra takımla birlikte antrenmanlara başlayabilmesinden kaynaklanıyor. Bu hesaplamaya göre de tecrübeli file bekçisi Mert Günok, ancak 29 Kasım’da bireysel idmanlara başlayıp 3 Aralık’tan itibaren de takıma katılabilecek.

Yani ülkemizde uygulanan kurallara göre evde izolasyon altında olması gereken, fakat UEFA müsade ettiği için takımla birlikte İngiltere’ye gidip gelen, idman ve maça çıkan Mert Günok, Denizlispor maçında kurallar gereği yine forma giyemeyecek. Fakat bu maçtan iki gün sonra Şampiyonlar Lig’inde ise Leipzig karşısında kalede olabilecek.

Bir Diğer Örnek Galatasaray

Geçtiğimiz günlerde de sarı kırmızılılar takımda Omar ve Babel’in testlerinin yurt dışında olduğu için özel durumları olduğu ve test sonuçlarının negatife dönmesiyle oynayabilmelerinde problem olmadığı açıklanmıştı.

Fakat Arda Turan, Belhanda ve Okan Kocuk gibi oyuncuların ise forma giymelerinin TFF’nin Sağlık Rehberi’ndeki kurallar nedeniyle tıpkı Başakşehir file bekçisi Mert Günok gibi söz konusu olmadığı belirtildi.

Galatarasaray’dan Mert Günok Açıklaması

Galatasaray yönetimi, Arda Turan, Belhanda ve Okan Kocuk’un durumu ile alakalı Başakşehir kalecisi Mert Günok örneğini verdi. Test sonucu pozitif çıkan ama daha sonraki test sonuçlarının negatife dönmesiyle Şampiyonlar Ligi’nde forma giyen Mert Günok örneğini veren sarı kırmızılı yönetim:

“Avrupa’da, liglerde test sonucu negatife dönen futbolcu oynayabiliyor ama bizde 14 gün oynayamıyor” dedi. Bu sürenin hem futbolcular hem de takımlar için uzun olduğunun altını çizen yöneticiler, TFF’ye bu konu ile alakalı başvuruda yaptıklarını belirttiler. TFF’nin de bu konu ile alakalı bir açıklama yapıp yapmayacağı ya da bir karar değişikliğine gidip gitmeyeceği merak konusu oldu.