Mete Gazoz Olimpiyat Şampiyonu Olarak Türkiye’yi Gururlandırdı

Türkiye; Tokyo Olimpiyatları’na iki bronz madalya ile başlamıştı. Tekvando kategorisinde yarışan iki sporcumuzun elde ettiği bronz madalya dışında diğer kategorilerde yarışan temsilcilerimiz madalya kazanma başarısını gösterememişti. 31 Temmuz 2021 tarihinde okçuluk kategorisinde final müsabakalarına çıkan Mete Gazoz; tüm rakiplerini geride bırakarak olimpiyat birincisi oldu.

Bir başka deyişle, ülkemize ilk defa bu kategoride bir altın madalya kazandırdı. Ayrıca, Mete Gazoz’un kazanmış olduğu bu madalya; Türkiye’nin 2020 Tokyo Olimpiyatları’ndaki ilk madalyası oldu.

Klasik Yay Bireysel Finali’nin Galibi Mete Gazoz Oldu

Mete Gazoz; 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda istediği sonucu elde edememişti. O dönem 17 yaşında olan Gazoz; bir sonraki olimpiyat için çok çalışacağını dile getirmişti. Sözünü tutan temsilcimiz; 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda eşsiz bir performans sergiledi. İlk tur maçında Lüksemburglu rakibini yendikten sonra ikinci turda Avustralyalı rakibini saf dışı bıraktı.

Mete Gazoz; son 16 turunda bir diğer Avustralyalı rakibini mağlup etti. Çeyrek finalde ise dünya sıralamasında ilk sırada bulunan ABD’li rakibini yendi. Yarı finalde karşılaştığı Japon rakibini de iyi bir performansın ertesinde mağlup eden Gazoz; finalde İtalyan Mauro Nespoli ile karşılaştı. Altın madalya maçında oldukça iyi bir performans gösteren Gazoz; maçı 6-4 kazandı. Sonuç olarak, altın madalyayı kazanan isim oldu.

Mete Gazoz Bu Başarıya Nasıl Ulaştı?

Genç adamın kariyeri iniş çıkışlarla dolu! 2015 yılında henüz 16 yaşındayken katıldığı Dünya Şampiyonası’nda beklemediği bir sonuç almasının ardından bu sporu bırakma kararı almış. Ancak, her zaman arkasında olan ve kendisini destekleyen ailesi sayesinde bu kararından vazgeçmiş. 2016 Rio Olimpiyatları’na katılan Türk sporcu ekibinin en genç üyesi olmayı başarmış.

Mete Gazoz; bu başarısını bilhassa babasına borçlu! Genç adamın babası Metin Gazoz da milli bir okçu idi. Ayrıca, annesi Meral Gazoz da İstanbul Okçuluk Kulübü’nde başkanlık yapmıştı. Anne ve babası; çocuklarının başarılı olması adına onun küçük yaşlardan itibaren sporla ilgilenmesini sağladılar. Mete Gazoz; yüzme, basketbol, resim ve piyano kurslarına gitti. Bu kursların hepsi onun okçulukta başarılı olmasına doğrudan etki etti.