METE GAZOZ’UN KARİYER YOLCULUĞU

Mete Gazoz bugün, 31 Temmuz Cumartesi itibariyle artık sadece ülkemiz tarafından değil tüm dünya tarafından tanınıyor. Çünkü kendisi Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda okçuluk alanında altın madalya kazanarak olimpiyat şampiyonu oldu.

Ülke tarihinde okçuluk alanında olimpiyat madalyasını ilk kez Mete Gazoz ile kazandık. Mete Gazoz 2016 Rio olimpiyatları zamanında kendisine bir söz vererek Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda altın madalya kazanacağını herkese söylemiş hatta bununla ilgili sosyal medya hesabında da paylaşım yapmıştı.

Genç yıldızımız Mete Gazoz bugün, 31 Temmuz Cumartesi günü bu hayalini ve hedefini başardı. Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda Mete Gazoz tüm rakiplerini bir bir geçerek ve eleyerek altın madalyaya uzandı.

Mete Gazoz’un Başarı Sırrı

Mete Gazoz altın madalyaya gelene kadar zorlu ve yorucu yollardan geçti. 3 yaşından itibaren spora başlayan Mete Gazoz’un en büyük destekçisi ve ona yol gösteren kişileri tabii ki de okçu olan anne ve babası. Mete Gazoz 3 yaşındayken spora başladı ve henüz daha 6 yaşındayken okçuluk alanına ilgi duymaya başladı.

6 yaşındayken ilgi duymaya başladığı okçuluk sporu için çalışmalarını ve hayatını ona göre düzenleyen Mete Gazoz tüm bu spor için ciddi bir emek harcadı. Yaşıtları gibi çocukluk ve ergenlik yaşamaktan çok sporuna ve başarısına odaklanan Mete Gazoz kariyerini İstanbul Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü’nde inşa etti.

Genç sporcu omuzları ve kasları gelişsin diye yüzme kursuna, parmak kasları, itme ve çekme özelinde gelişsin diye basketbol kursuna giderken aynı zamanda parmak koordinasyonu ve dikkati gelişsin diye de piyanı kursuna gitti.

Tüm bu kursların yanında bir de ek olarak Mete Gazoz 1 yıl boyunca görme yeteneği daha da gelişsin diye resim kursuna gitti. Hepsi birbiri ile bağlantılı olan bu kurslardan ve başarılardan sonra Mete Gazoz kendi başarısını adım adım ördü.

Mete Gazoz’un Tokyo 2020 Raporu

Başarılı ve altın madalyalı sporcumuz Mete Gazoz finalde İtalyan rakibi Mauro Nespoli’yi 6-4 yendi. Final öncesinde de ilk olarak çeyrek finale geçerken Avusturyalı rakibi Tyler Worth’u 7-1 yendi.

Çeyrek finalde de ABD’li sporcu Brady Ellison’u 7-3 mağlup etmeyi başarıp yarı finale yükseldi. Yarı finalde de Japon rakibi Takaharu Furukaway’ı yendi ve finale yükseldi.