Metecan Birsen’in Gözünden Fenerbahçe Beko

Fenerbahçe Beko bu sezondaki performansıyla başarısını ispatlamıştı. Bir haber kanalına konuşan Fenerbahçe Beko’nun başarılı oyuncusu Metecan Birsen, sarı lacivertlilerin başantrenörü ile yorumlamaya başladı ardından Final Serisi ve transfer süreci ile ilgili de konuştu.

Bu konuşmalar perspektifinde bizde Fenerbahçe Beko’nun şampiyonluğundaki birkaç detaydan birisi olarak Metecan Birsen’in kariyerine ışık tutalım.

Fenerbahçe Beko’da Metecan Birsen

Fenerbahçe Beko altyapı formasını taşırken profesyonelliğe geçiş yapan Metecan Birsen, gençlik yıllarında büyük bir performans sergiliyor ve geleceği adına vadettiği dev potansiyelle Türkiye basketbolunun gelecekteki en büyük yıldız adaylarından biri olacağını gösteriyordu. Fenerbahçe altyapısının yanı sıra genç milli takımlarda da yüksek performans göstermeyi başaran Metecan için işler iyi başlasa da maalesef pek de beklendiği gibi gitmedi.

Fenerbahçe gibi hem EuroLeague, hem de Basketbol Süper Ligi’nde zirveyi hedefleyen bir takımda düzenli süre bulmakta zorlanan genç yetenek, kendini daha sık gösterebilmek için henüz 19 yaşında yuva dediği Fenerbahçe Beko’dan ayrıldı. Bu noktadan sonra adeta kariyerini en baştan inşa eden Metecan, aradan geçen 7 yılın ardından çok daha olgun bir oyuncu olarak 2021 yazında sarı lacivertli ekibe geri döndü.

2021/2022 sezonuna iddialı hamlelerle başlayan Fenerbahçe için özellikle EuroLeague’de işler pek de beklendiği gitmedi. Avrupa’da Play-Off dışı kalınmasının ardından adeta kenetlenerek tümüyle Basketbol Süper Ligi’ne konsantre olan sarı lacivertli ekip, finalde üst üste 2 kez EuroLeague şampiyonu Anadolu Efes’i 3-1’le geçerek şampiyonluğa ulaştı. Bu şampiyonluk ile beraber Fenerbahçe Beko’nun 10. şampiyonluğu elde edilmiş oldu.

7 yıllık aranın ardından Fenerbahçe’ye geri dönen Metecan Birsen de bu süreçte şampiyonluğun en önemli pay sahiplerinden biri oldu. Özellikle seri boyunca yerli oyuncularından ciddi performans alan sarı lacivertli ekipte Metecan, kritik isabetlerinin yanı sıra ribaundları ve asistleriyle de çok değerli katkılar sağladı. Fenerbahçe’nin zorlu ilerleyen sezonun ardından toparlanarak Basketbol Süper Ligi şampiyonluğuna uzandığı süreci Metecan Birsen verdiği röportajda en ayrıntılı şekilde anlatmış.

Eski ve Yeni Başantrenör

Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe Beko’da başantrenörlük görevini üstlenen Alexsandar Djordjevic, oyunculuk yıllarında Avrupa basketbolunun en büyük yıldızlarından biriydi. Bir oyuncu olarak efsanevi bir basketbolcuyla çalışabilmeyi Metecan, bir oyuncu olarak saha içi ve saha dışında yaşanan tüm süreci daha iyi anlayabildiğini ve bununda çok yüksek başarı sağladığını söyledi.

Sezon içerisinde yaşanan tüm şanssızlıklara rağmen başantrenör Alexsandar Djordjevic yönetimindeki Fenerbahçe Beko, son bölümde yeniden toparlanarak Basketbol Süper Ligi şampiyonluğuna ulaştı. Metecan Birsen toparlanma sürecinde koç Djordjevic’in etkisinin çok yüksek olduğunu söylüyor.

Yaşanan Basketbol Süper Ligi şampiyonluğuna rağmen koç Djordjevic ile yolları ayıran Fenerbahçe Beko, başantrenörlük görevine Avrupa’nın en elit koçlarından biri olan Dimitris Itoudis’i getirdi. Gelecek mücadelelerde yeni koç ile çalışacak olan Metecan, oldukça heyecanlı ve umutlu olduğunu söylüyor.