Michy Batshuayi Eleştiriliyor

Geçtiğimiz sezon dar bir kadroyla şampiyonluğa ulaşan Beşiktaş, şampiyon olan kadrosunu büyük ölçüde korumuş ve Şampiyonlar Ligi’ne de yönelik kadrosuna çok önemli eklemeler yapmıştı.

Beşiktaş’a ikinci kez geldikten sonra yine büyük etki yapan ancak ligin son haftalarında sakatlığını bahane ederek oynamak istemeyen Vincent Aboubakar, şampiyon kadrodan ayrılan tek isim olmuş ve onun yerine Chelsea’nin Belçikalı oyuncusu Michy Batshuayi kiralanmıştı.

Batshuayi, Vincent Aboubakar’dan farklı tipte bir oyuncu olarak Beşiktaş’ın oyununa katkı sağlasa da oyuncunun bitiricilik konusunda yaşadığı problemler futbol otoriteleri ve taraftarlar tarafından eleştiriliyor.

Batshuayi’yi Beşiktaş’a Getiren Faktör

2021/2022 sezonu yaz transfer döneminde kadrosuna AlexTeixeira, Miralem Pjanic ve Michy Batshuayi gibi uluslararası standartlarda oyuncuları kadrosuna dahil eden Beşiktaş, sezonun ilk çeyreğinde gösterdiği performansla beklentilerin çok uzağında kaldı.

30 Ekim tarihinde ligin 11’inci hafta karşılaşması için Hatay’a giden Beşiktaş, güçlü bir oyuna sahip olan rakibi karşısında oyuna odaklanmak konusunda yaşadığı problemler nedeniyle 3 puanı sahada bıraktı ve lider Trabzonspor’un kazandığı haftada mağlup olarak zirve yarışında çok büyük bir yara aldı.

Hatayspor maçında sakatlık nedeniyle 24’üncü dakikada oyundan çıkmak zorunda kalan Michy Batshuayi ile alakalı yapılan eleştiriler ise gündeme geliyor. Bununla birlikte yapılan eleştirilerin haklı veya haksız olup olmadığına dair argümanlar sunulabilir.

Öyle ki, MichyBatshuayi ile alakalı oluşan eleştiriler oyuncunun bitiricilik konusunda yaşadığı sıkıntılarda birleşiyor. Geçtiğimiz sezon ekstra goller ve keskin bir bitiricilikle oyuna katkı yapan Vincent Aboubakar’ın yerine gelmesiyle birlikte beklentilerin yüksek olduğu MichyBatshuayi, keskin bir bitiricilik gösteremese de Beşiktaş’ın oyununa başka bir katkı sağlıyor.

Çok ciddi bir hücum baskısı kurabilen MichyBatshuayi bu sayede gol bulmayı da başardı ancak Beşiktaş’ın ön hattında yer alan RachidGhezzal’ın geçtiğimiz sezona göre formsuzluğu ve sol kanatta en son Galatasaray maçında 2 gol atan Larin’in de istikrarsız bir performans gösteriyor olması MichyBatshuayi’yi de daha olumsuz gösteriyor.

Bununla birlikte Avrupa’nın en büyük kulüplerinde forma giydikten sonra Beşiktaş’a gelen Michy Batshuayi’nin Türkiye’ye gelmesindeki en büyük faktör de oyuncunun yaşadığı bitiricilik sorunu.

Oyunun hücum anlamında birçok gerekliliğini yerine getirebilmesine rağmen bitiricilik konusunda yaşadığı sorunlar nedeniyle beklenen patlamayı yapamayan Batshuayi, Sergen Yalçın’ın kendisine verdiği direktifleri daha iyi uygularsa golle buluşması kolaylaşacaktır.

Batshuayi’nin Sakatlığında Son Durum

Ligin 11’inci haftasında oynanan Hatayspor maçının 20’inci dakikasında kendisini yere bırakan MichyBatshuayi, sağlık görevlilerinin müdahalesiyle birlikte biraz daha kendisini denemek istediyse de 4 dakika sonra tekrar kendini yere bıraktı ve oyundan ayrılmak durumunda kaldı.

Bu sezon sakatlıklardan başı kurtulmayan Beşiktaş, Josef De Souza ve MiralemPjanic’in sakatlığı nedeniyle önemli eksiklerle oynadığı Hatay maçında gösterdiği kötü performansa Michy Batshuayi’nin sakatlığının eklenmesiyle birlikte daha kötü bir tabloyla İstanbul’a dönmek zorunda kaldı.

Basında yer alan haberlere göre, Belçikalı futbolcunun Şampiyonlar Ligi kapsamında oynanacak Sporting Lizbon maçında yer alması beklenmezken, Trabzonspor maçında oynama durumu ise çekilecek MR’a göre belli olacak.