Milli Genç Kaleciler Ön Plana Çıktı

Spor Toto Süper Lig’de bu sezon gol atan futbolcular kadar bu gollere izin vermeyen kalecilerde ön plana çıktı. Fenerbahçe’de Altay Bayındır, Trabzonspor’da Uğurcan Çakır, Beşiktaş’ta Ersin Destanoğlu, Hes Kablo Kayserispor’dan Doğan Alemdar ve Göztepe’den İrfan Can Eğribat, bu sezon takımlarının birçok maçında sahanın en iyisi olmayı başardı.

Spor Toto Süper Lig’de geride kalan 31 haftada Fenerbahçeli Altay Bayındır kalesinde 31 gol, Trabzonsporlu Uğuran Çakır kalesinde 30 gol, Beşiktalı Ersin Destanoğlu kalesinde 30 gol, Hes Kablo Kayserisporlu Doğan Alemdar kalesinde 38 gol, Göztepeli İrfan Can Eğribat kalesinde 41 gol gördü. Fakat yedikleri bu gollerden çok daha fazlasına engel olmayı başardılar.

Öte yandan bu sezonki maçlar içerisinde Fenerbahçe’de Altay Bayındır en iyi maçlarını Yukatel Denizlispor ve Beşiktaş’a karşı, Trabzonspor’da Uğurcan Çakır Atakaş Hatayspor ve Beşiktaş’a karşı, Beşiktaşlı Ersin Destanoğlu Fenerbahçe ve Gençlerbirliği’ne karşı, Hes Kablo Kayserispor’da Doğan Alemdar Yukatel Denizlispor ve Trabzonspor’a karşı, Göztepeli İrfan Can Eğribat ise en iyi maçlarını Fenerbahçe ve Demir Grup Sivasspor’a karşı oynadılar.

Kalecilerin Öne Çıkan İstatistikleri

Spor Toto Süper Lig’deki bu sezonki istatistiklere göre 18 yaş altında istikrarlı bir şekilde forma giyen tek kaleci Hes Kablo Kayserispor’un kalesini koruyon Doğan Alemdar oldu. Öte yandan ligdeki herhangi bir maçı gol yemeden tamamlama açısından en yüksek orana sahip olan file bekçisi ise Beşiktaş’ın kalecisi Ersin Destanoğlu oldu.

Ayrıca kaleye gelen isabetli şutları kurtarma oranı en yüksek olan eldiven ise Trabzonspor’dan Uğurcan Çakır oldu. Son olarak bu sezon bir maçta en az yiyen ve bu alanda en az orana sahip olan kaleci ise lider Beşiktaş’ın file bekçisi Ersin Destanoğlu olmayı başardı.

Milli Takım İçin Gurur ve Umut Verici Durum

Bu sezon takımlarında ön plana çıkan genç ve yerli kaleciler aynı zamanda A Milli Futbol Takımımız için de hem umut hem de gurur kaynağı oldu. Bilindiği üzere son yıllarda Türkiye’nin kalesini Mert Günok ve Gökhan Akkan ikilisi koruyor. Fakat son oynanan Hollanda maçında Altay Bayındır yedekler arasındayken, Uğurcan Çakır ise ilk 11’de yerini aldı. Başarılı bir maç çıkaran ve penaltı da kurtaran Uğurcan Çakır, Milli takımın geleceği açısından gelecek vaadettiklerini göstermiş oldular.