Milli Güreşçi’nin Hedefi Dünya Şampiyonluğu

Altı yaşından bu yana 12 yıldır güreşte birçok farklı kupa kazanan milli sporcumuz Esma Akkaya’nın yeni hedefi dünya şampiyonluğu.

Bulgaristan’da yapılan Balkan Şampiyonası’nda Yıldız Kızlar Balkan ikincisi ve Ukrayna’da yapılan Dünya Plaj Yıldız Kızlar Güreş Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü olduğunu vurgulayan 18 yaşındaki genç güreşçi, uluslararası müsabakalara katılarak şampiyonluklarına yenilerini eklemek istediğini belirtti.

Her iki sporcumuzun da şampiyon olmasını ve onlarla birlikte Avrupa, dünya ve Balkan şampiyonlarında birinciliklere uzanmak istediğini söyledi. 

Güreş Erkek Sporu Değildir

Güreşin bir erkek sporu olmadığını kadınlarında güreşte erkekler kadar başarılı olduklarını belirten Akkaya, daha önce birçok kez madalya kazandığını bu sporu sevmeden başarılı olmanın imkânsız olduğunu söyledi. Severek yapıldığında ve sabırlı olunduğunda başarının ve şampiyonluğun mutlaka geldiğini söylüyor.

Amacının is dünya şampiyonu olmak olduğunu söyledi. Esme Akkaya haftada 5 gün antrenman yaparak müsabakalara hazırlanıyor. Form durumunun her geçen gün yükseldiğini vurguluyor. Severek devam ettiği güreş sporunda önemli başarılar elde etmek isteyen Esma Akkaya büyük çaba göstererek çalışmalarına devam ediyor.

Genç sporcunun antrenörü olan Kobal ise Türkiye Şampiyonası’nda şampiyonluk beklediklerini belirtti. 15 Yaş Altı ve Yıldız Kızlar Türkiye Güreş Milli Takımı Teknik Sorumlusu Fatih Kobal ise milli takımın haftada 5 gün antrenman yaparak müsabakalara hazırlandığını belirtti.

Sporcuların form durumlarının gayet iyi olduğunu söyleyen Kobal, ilk olarak Türkiye Şampiyonası’na katılacaklarını daha sonra bu şampiyonada birinci olanların da dünya şampiyonası ve Yunanistan’da yapılacak olan Balkan Şampiyonası’na katılmaya hak kazanacağını belirtti.

İlk Adım Türkiye Şampiyonası

Milli takımda çok başarılı sporcuların bulunduğunu vurgulayan Fatih Kobal, geçtiğimiz yıl Bulgaristan’da yapılan Yıldız Kızlar Balkan Güreş Şampiyonası’nda güreşçilerimizden biri olan genç Esma Akkaya ve Gülsüm Bingöl çok başarılı sonuçlar elde ettiğini söyledi.

İkinci olan güreşçimiz Esma Akkaya ayrıca Ukrayna’da düzenlenen Dünya Plaj Yıldız Kızlar Güreş Şampiyonası’nda da dünya üçüncülüğü elde eden isim oldu. Bu iki sporcumuzun da geçen yılın en iyileri olduğunu vurgulayan antrenör ikisinden de Türkiye Şampiyonası’nda şampiyonluk beklediklerini söyledi. Her iki sporcumuzun da şampiyon olmasını ve onlarla birlikte Avrupa, dünya ve Balkan şampiyonlarında birinciliklere uzanmak istediğini söyledi.