MİLLİ TAKIMA FRANSA ŞOKU

Fransa’da Lig 1 ve Lig ekiplerinin dün meydana getirmiş olduğu toplantı sonucunda alınan kararlar Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerin futbolcularının A milli takımlara gönderilmemesi kararı verildi. meydana getirilen toplantının ardından çıkan karar ile birlikte Fransa’nın Lille ekibinde forma giyen 3 futbolcumuz olan Burak Yılmaz Yusuf Yazıcı ve Zeki Çelik ile birlikte Le Havre  formasını terleten Umut Meraş da milli takım kadrosuna katılamayacaklar.

MİLLİLERE AVRUPA BİRLİĞİ ENGELİ

Fransa’da Lig 1 ve 2 kulüplerinin başkanları tüm dünyadaki milli takımların kadrolarını yakından etkileyecek bir karar aldılar. 17 Mart Çarşamba günü yapılmış olan toplantıda Fransa’nın Lig 1 ve Lig 2’demücadele eden takımlarının kulüp başkanlarının vermiş olduğu karar doğrultusunda Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin milli futbolcuları, milli takım arasında kulüpten ayrılıp uluslararası karşılaşmalarda forma giyemeyecekler.

Milli takımlara yabancı enternasyonal oyuncular için bir muafiyet tanınmaması ve enternasyonal düzenlemelerin getirmiş olduğu cevap süreleri göz önüne alındığında FIFA’nın 5 Şubat 2021 tarihindeki genelgesinin oybirliği ile uygulanması karara bağlandı. Bu noktada alınan karar ile birlikte Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı haricinde kalan ülkelere ulusal oyuncuların gönderilmeyeceği, Milli takımda forma giyemeyecekleri bildirildi.

 YETENEKLİ OYUNCULARAN MAHRUM

Yaşanan bu olumsuz gelişmelerin ardından, Fransa’da Lille forması altında ter döken yetenekli milli gururlarımız, Yusuf Yazıcı, Burak Yılmaz, Zeki Çelik ve Fransa’nın Lig 2’de yer alan Kulübü olan Le Havre forması altında ter döken Umut Meraş’’ın A milli futbol takımımız için forma giyme şansları kalmadı. Alınan kararın ardından Türkiye Futbol Federasyonu Fransa Futbol Federasyonu ile bazı görüşmelerde bulunduğu ve sorunun Bir an önce hallet edilmeye çalışıldığı iddia edildi.

Fransa’da Lig 1 ve Lig ekiplerinin dün meydana getirmiş olduğu toplantı sonucunda alınan kararlar Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerin futbolcularının A milli takımlara gönderilmemesi kararı verildi. FIFA’nın 5 Şubat 2021 tarihindeki genelgesinin oybirliği ile uygulanması karara bağlandı. Bu noktada alınan karar ile birlikte Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı haricinde kalan ülkelere ulusal oyuncuların gönderilmeyeceği, Milli takımda forma giyemeyecekleri bildirildi.