Milliler, Dünya Kupası Şansını Zora Soktu

2022 Dünya Kupası Elemelerinde Norveç karşısında sahadan beraberlikle ayrılan A Milli Takımımız, önemli bir avantajı kullanamadı. İki puan gerisinde olduğumuz Norveç karşısında mutlak galip gelmemiz gerekirken, ikinci yarıda oynanan futbol, umut verici değildi.

Stefan Kuntz,  Milli takımın başında ilk maçına çıkarken, oyun planı ve oyuncu tercihleri geceye damga vurdu.

Eksik Norveç’i Yenemedik

2022 Dünya Kupası elemelerinde Hollanda‘ya karşı yaşanılan hezimet sonrasında teknik direktör Şenol Güneş ile yollarını ayıran TFF, Norveç ve Letonya karşılaşmaları öncesinde takımın başına Stefan Kuntz’u getirdi.2022 Dünya Kupası yolunda Alman çalıştırıcı ile yeniden umutlanmak isteyen futbolseverler, Norveç maçıyla hüsrana uğradı.

Bu maça kadar grupta Hollanda ve Norveç’in iki puan gerisinde olan milliler, Norveç maçını kazanarak Dünya Kupası bileti için tekrar iddialı bir konuma gelme fırsatını tepti. Erling Haaland, Alexandır Sörlöth gibi önemli oyuncuları eksik olan Norveç milli takımı, İstanbul’dan 1 puanla dönerek Dünya Kupası yolunda avantaj elde etti.

Savunmada Çağlar Söyüncü ve Ozan Kabak gibi önemli oyuncuların eksikliği bu maçta hissedildi.

İki kritik maç öncesinde Alman çalıştırıcının kadro tercihi tartışmalara yol açarken Norveç karşısında üç yıl sonra tekrar milli takıma davet alan Serdar Aziz’in ilk 11’de başlaması, şaşırtan bir tercihti. Euro 2020’de yaşadığımız sol bek sıkıntısını Caner Erkin ile çözmek isteyen Alman teknik adam, planında başarısız oldu.

Temposu yeterli olmayan ve maç boyunca yaptığı tüm ortalarda isabet bulamayan Caner Erkin, milli takım adına sahanın kötü performanslarından birine imza attı. Savunma  arkasına sürekli adam kaçıran, müdahalelerde yavaş kalan Caner, Norveç’in sağ kanadını etkili kullanmasına sebep oldu.

Norveç maçıyla ilk kez milli olan Berat Özdemir, orta sahadaki hareketsiz oyunu ve sıkça yaptığı pas hatalarıyla göze batan bir oyun sergiledi.

Kuntz’un Cengiz Değişikliği Maçı Bitirdi

 İlk 10 dakikaya Hücum presle başlayan milliler, Kerem’in golüyle bir sıfır öne geçmeyi başardı. Ön üçlünün müthiş baskısıyla gelen gol hepimizi umutlandırsa da ilk 10 dakikadan sonra oyun üstünlüğünü tamamen rakibe kaptırdık.

Gol den sonra reaksiyon vermek isteyen Norveç, istediği pozisyonları gole çeviremedi.