Morutan’ın Transferi Romanya’da Kriz Yarattı

Galatasaray’ın 2021/2022 sezonunda kadrosuna kattığı ve gösterdiği performansla şimdiden beğenileri toplayan Olimpiu Morutan’ın önceki takımı olan FCSB’nin transfer sürecinde usulsüzlük yaptığıyla alakalı açıklamalar Romanya’da kriz yarattı.

Morutan’ın FCSB’den bir önceki kulübü olan FC Botosani’nin konuyla alakalı yaptığı açıklamalardan, oyuncunun Galatasaray’a transferi sonrası almaları gereken %9’luk payı alamadıkları ve bu konuyla alakalı olarak FCSB’nin sorumsuz davrandığı anlaşılıyor.

Bilindiği üzere, ülkelerin transfer kurallarına göre değişmekle birlikte, kulüpler yaptıkları anlaşmalarda sonraki transferden pay, yetiştirme bedeli veya bonservis ortaklığı gibi modeller ile kazanç sağlayabiliyorlar.

FCSB Başkanı Gigi Becali’nin Sansasyonel Hareketleri

Olimpiu Morutan, yaz transfer dönemi boyunca Galatasaray transfer komitesinin ilgilendiği bir isim olmuştu. Basına yansıyan haberlerle birlikte Galatasaraylı taraftarların da gündemine oturan Rumen yıldız ile alakalı kulübü FCSB’nin şahsına münhasır başkanı Gigi Becali üst üste ve tutarsız açıklamalar yapmıştı.

Bir açıklamasında Morutan’ın kesinlikle satılık olmadığını veya Galatasaray’ın ödemesi mümkün olmayan değerlerde satabileceğini belirten Becali, başka bir açıklamasında Morutan’ın hemen gönderilebileceğini ve Galatasaray’ın teklifini beklediklerini belirten ifadelerde bulunmuştu.

Gigi Becali’nin bu kestirilemez tavrı nedeniyle bir hayli uzayan transfer sürecinden Galatasaray mutlu ayrılmayı başardı ancak Gigi Becali’nin sansasyonel ve tutarsız tavrı bu sefer başka bir soruna sebebiyet verdi. Rumen basınına yansıyan haberlere göre Gigi Becali ve FCSB yönetim kurulu, Morutan’ın transferinden elde edilen gelirin %9’luk payını oyuncuyu aldıkları FC Botosani’ye ödememek konusunda ayak diriyorlar.

FCSB kulübünü transferde usulsüzlük yaptıkları suçlamasıyla Romanya Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na şikayet ettiklerini açıklayan FC Botosani kulübü başkanı Valeriu Iftime, sürecin daha erken ve kolay bir biçimde çözülmesi için uğraştıklarını ancak FCSB’nin aynı tavrı göstermediği yönünde sert açıklamalarda bulundu.

FC Botosani Mağdur Durumda

Iftime’nin yaptığı açıklamalardan FCSB başkanı Gigi Becali ve yönetim kuruluyla Morutan’ın transferinden doğan haklarına yönelik olarak iletişime geçmek istediği ancak FCSB’nin bu konuyu konuşmaya yanaşmadığı anlaşılıyor.

Becali’yi istediği gibi davranmakla suçlayan Botosani başkanı, konunun durmadan kapatılmaya çalışıldığını ancak böyle bir ihtimale müsaade edilmeyeceğini ifade ediyor. FCSB yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde Galatasaray’ın ne kadar bonservis bedeli ödediğini ve bu bedelin nasıl bir ödeme yöntemiyle yapıldığını öğrenmek istediğini ifade eden Botosani başkanı Valeriu Iftime, FCSB’nin gizlilik ve başka sebeplerle istediği bilgileri kendisine vermek konusunda imtina ettiğini belirtiyor.

12 Ekim tarihi itibariyle hukuki yollara başvurduğunu ve kendisine paranın ödeneceği yönünde vaatlerde bulunulsa da böyle bir gelişmenin yaşanmadığını belirterek konunun yargı tarafından çözülmesine karar verdiklerini açıklayan başkan Valeriu Iftime, konuyla alakalı olarak artık FCSB’nin peşinden koşturmayacağını ve haklı oldukları için karşı tarafın kendileriyle iletişime geçmek zorunda olduklarını savunuyor.

Tüm bunlardan anlaşıldığı kadarıyla FCSB’nin ilginç başkanı Gigi Becali’nin başı bir hayli ağrıyacak.