Mustafa Denizli Altay’ın Başkanı Olmaya Hazırlanıyor

Altay; Türk futbolunun en önemli takımlarının başında geliyor. 2002 – 2003 sezonunda Süper Lig’e veda eden İzmir temsilcisi; 18 yıllık aranın ardından 2021 – 2022 sezonunda geri döndü. Altay’ın Süper Lig’e çıkması bilhassa 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan İzmir depremiyle büyük bir yıkıma uğrayan İzmir için moral oldu. Fakat, Altay; Mustafa Denizli ile Süper Lig’de tutunamadı. Yalnızca bir sezonluk aranın ardından önümüzdeki sezon yeniden TFF 1.Lig’de mücadele edecek.

Altay’da tek sorun saha içi değil! Kulüpte ciddi bir yönetim krizi de mevcut! Birçok yabancı futbolcu; parasını alamadığı gerekçesiyle kulüpten ayrıldı. Bu durum; Altay tarihinin en önemli isimlerinin başında gelen Denizli’yi de rahatsız etti.

Denizli Ekibini Oluşturmaya Başladı

mustafa denizli

Altay; 28 Nisan 2022 tarihinde düzenlenen kongrede yeni başkanını seçmek istedi. Fakat, bu kongre; yaşanan olaylardan dolayı yarıda kaldı. Eski başkan Nafiz Zorlu; Türk futbolunun dev kulüplerinden birisi olarak bilinen Altay’ın bu durumuna kayıtsız kalamadı. Zorlu; kulüp başkanının Mustafa Denizli olması gerektiğini ifade etti.

Mustafa Denizli; başkanlık teklifini ilk etapta kabul etmedi. Kişisel işlerinden dolayı bu görevi yerine getirmekte zorlanacağını söyledi. Altay’ın güncel borcu 371 milyon TL olarak açıklandı. Söz konusu borç ve kulübün yaşadığı belirsizlik herhangi bir başkan adayının çıkmamasına sebebiyet verdi. Bu noktada, camianın önde gelen isimleri bir araya gelerek Mustafa Denizli ismini bir kez daha zikrettiler. İzmir Ticaret Odası Mahmut Özgener başta olmak üzere birçok ismin katıldığı toplantıda başkanlık konusunu bir kez daha düşünen Mustafa Denizli bu defa olumlu cevap verdi.

Mustafa Denizli; vakit kaybetmeden liste çalışmalarına başladı. 20 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenmesi beklenen genel kurulda Mustafa Denizli’nin listesinde olması beklenen isimlerden birisi de iş insanı İbrahim Akman! Akman; liste oluşturma konusunda Mustafa Denizli’ye yardım edecek.

Mustafa Denizli Kimdir?

10 Kasım 1949 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Aktif futbolculuk kariyerini 1984 yılında tamamlamıştır. Galatasaray’da yardımcı antrenör olarak başladığı teknik direktörlük kariyerinde önemli başarılar elde etmiştir. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta şampiyonluk yaşayan tek teknik direktör olarak bilinir. Bunun yanı sıra, 1996 – 2000 yılları arasında milli takımı da çalıştırmıştır. Milli takımın Euro 2000’e katılmasında büyük pay sahibi olan isimlerden birisidir.

Mustafa Denizli; son olarak 30 Nisan 2021 tarihinde Altay’ın başına geçti. Takımın Süper Lig’e çıkmasını sağladı. Ancak, Süper Lig’deki kötü sonuçlardan dolayı 13 Ocak 2022 tarihinde görevinden ayrıldı. Denizli’nin ilerleyen yaşından dolayı artık takım çalıştırmayacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden, kulüp başkanlığı yapmasına sıcak bakılıyor.

Altay’da Sorunlar Bitmiyor

İzmir ekibi; Polonyalı kaleci Lis’in sözleşmesini tek taraflı feshetmek istemesi ile sarsıldı. 1997 doğumlu kaleci; parasını alamadığı gerekçesiyle kulüpten ayrıldı. Bu durum; oyuncudan bonservis kazanmak isteyen Altay yönetimini zor duruma soktu.