Mustafa Muhammed’in Geleceği Belirlenecek

Galatasaray’ın 2020/2021 devre arasında kadrosuna kiralık olarak kattığı ve bir dönem gösterdiği performansla da Galatasaraylı taraftarların sevgilisi olan Mustafa Muhammed, yaşadığı form düşüklüğü nedeniyle geleceğini belirsiz hale getirmişti.

Bu sezona çok kötü başladıktan sonra birkaç maçtır formunu yükselten Mustafa Muhammed’in bonservisinin alınabilmesi için son tarih 31 Aralık 2021 olacak. Oyuncunun Galatasaray’da kalıp kalmayacağı Fatih Terim’in vereceği rapora bağlı olacakken, Muhammed’in geleceği ile alakalı olarak Galatasaray yönetiminin çeşitli alternatifleri bulunuyor.

Okçu Kendisini Riske Attı

Galatasaray’ın “Okçu” lakaplı Mısırlı santraforu Mustafa Muhammed, transfer döneminin yaklaştığı bu dönemlerde, geleceğinin belirsiz olmasına neden olan bir performans gösterdi. Geldiği ilk dönemde sahada ortaya koyduğu mücadele ve attığı gollerle Galatasaray’da kalmasına kesin gözle bakılan oyuncunun performansı bireysel nedenlerle o kadar düştü ki Mısırlının akıbetinin ne olacağı belirsiz hale geldi.

İyi performans gösterdiği dönemde bonservisinin alınması durumunda çok ciddi gelir elde edilebileceği düşünülen Muhammed’e yaz transfer döneminde de ciddi ilgili olan takımlar vardı. Özellikle Fransa temsilcisi Bordeaux’un kendisiyle çok ciddi ilgilendiği ve transferi son aşamaya getirdiği bilinen oyuncunun, transferinin gerçekleşmemesi nedeniyle çok ciddi bir bunalıma girdiği de basına yansımıştı.

Bonservisi Zamalek’te bulunan oyuncunun 2021/2022 sezonunda gösterdiği kötü performans nedeniyle Fatih Terim’in kendisiyle görüştüğü ve performansını yükseltmezse ne Galatasaray’da kalabileceği ne de Avrupa’ya gidebileceği yönünde konuşmalar yaptığı biliniyor.

Mustafa Muhammed’in Potansiyeli Kullanılabilir

Tüm bu yaşananların üstüne Galatasaray, oyuncusundan hala daha ümidini kesmiş değil. Takımı tanıyan ve arkadaşlarıyla arası da iyi olan oyuncunun Galatasaray’da uzun vadeli katkı sağlayabilmesi için cepten çıkarılacak ücret 4 milyon Dolar olduğundan Sarı-Kırmızılılar bu bedeli Zamalek’e ödeyebilir.

Bununla birlikte Galatasaray’ın bir diğer alternatifi ise oyuncudan çok ciddi bir kar elde edebilmesini sağlıyor. Avrupa’dan çeşitli kulüplerin ciddi ilgisinin bulunduğu oyuncunun bonservisini aldıktan sonra gelecek yüksek bedelli teklifleri değerlendirmeyi de düşünen Galatasaray, eğer bu ihtimal gerçekleşirse oyuncusunun performansını yükseltmesini beklemeden çok kısa bir süre içerisinde iyi bir gelir elde edebilir ve yeni bir santrafor için kendisine kaynak oluşturabilir.

Değinildiği gibi, Bordeaux’un transferde son aşamaya geldiği Mustafa Muhammed ile alakalı Premier Lig ekiplerinin bazılarının da ilgilendiği de sıkça basına yansımıştı. Potansiyeli ve meziyetleri göz önünde bulundurulduğunda Galatasaray’ın kasasına ciddi bir para sokabilme ihtimali olan Mustafa Muhammed, form düşüklüğüne rağmen sadece 1 sene içerisinde takımına hem skor hem de gelir katkısında bulunabilir.

Bununla birlikte oyuncunun sözleşmesinde yer alan bir ayrıntı da Galatasaray’ın elini rahatlatıyor. Mısırlının bonservisini elinde tutan Zamalek kulübüyle yapılan anlaşmaya göre Galatasaray, oyuncuya ödemesi gereken 4 milyon Doları bu sezonun sonuna kadar ödeme şansına sahip.

Bu avantajını da bir koz olarak gören Galatasaray yönetimi, oyuncuyu yaz transfer döneminde de başka kulüplere gönderebilir.