NBA EFSANESİ WESTPHAL 70 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Eski NBA oyuncusu ve koç Paul Westphal 2 Ocak Cumartesi günü Scottsdale, Arizona’da hayatını kaybetti. NBA efsanesi 70 yaşındaydı. Westphal 1972 draftında Boston Celtics tarafından 10. sırada draft edilmişti. Efsane isim, Celtics ile 1974 yılında bir NBA şampiyonluğu kazanmıştı.

Westphal beyin kanserine karşı vermiş olduğu mücadelenin sonucunda hayata gözlerini yumdu. Westphal, eşi Cindy, iki çocuğu ve torunları sayesinde hayata tutunuyordu.

NBA patronu Adam Silver yapmış olduğu bir açıklamada Westphal için, “döneminin en büyük oyuncularından biri” ifadelerini kullanmıştı.

Westphal’in Kariyeri

Westphal 1972 draftında Boston Celtics tarafından 10. sırada draft edilmişti. Efsane isim, Celtics ile 1974 yılında bir NBA şampiyonluğu kazanmıştı.

1974’te şampiyonluğun gelmesindeki en önemli maçlardan birinde Westphal finaldeki 5. maçta Milwaukee Bucks’a karşı 12 sayılık performansla oynamış, NBA’in en önemli oyuncularından biri olan Oscar Robertson’a karşı ortaya koymuş olduğu boğucu savunmayla onun sadece 13’te 2’lik saha içi isabeti bulmasını sağlamıştı. O maçı deplasmanda 96-87 kazanan Celtics bu sayede serideki 4. maçında 3. galibiyetini elde etmişti.

12 yıllık NBA kariyeri boyunca Phoenix Suns, Seattle Supersonics ve New York Knicks formalarını da terleten Westphal Suns’taki 5 yılının tümünde en az 20 sayılık ortalamalarla oynamıştı. Westphal, 1976-77 ve 1980-81 sezonları arasında 5 kez üst üste All Star seçilmişti.

Aktif oyunculuk kariyerinin sonrasında Westphal, birkaç küçük kolej tecrübesiyle koçluğa başladı. 1988’de Grand Canyon College takımıyla NAIA ulusal şampiyonluğu yaşadıktan sonra NBA’e yardımcı antrenör olarak Suns bench’ine transfer olmuştu.

Baş antrenör olarak 3 farklı takımda 10 sezon geçiren efsane isim, bu sezonlardan birinde, 1993 yılında, takımını NBA finallerine taşımayı da başarmıştı.

Westphal 2018 yılında College Basketball Hall of Fame’ine ve 2019 yılında Naismith Memorial Basketball Hall of Fame’ine de girmişti.

“Oyun için duyduğu aşk ile hatırlanacak”

Adam Smith efsane isim hakkında “Onun sağlam duruşu, yetenekleri ve idrak kabiliyeti onu Boston Celtics’in 1974 şampiyonluğunda kilit önem taşımaktaydı.” ifadelerini kullandı.

Silver konuşmasını “O NBA’de oynadığı sezonlarda da göstermiş olduğu cömertliği, lider özellikleri ve oyun için duyduğu tutku ve aşk ile hatırlanacak. Paul’un eşi Cindy ve ailesinin geri kalanı için en derin baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz.” şeklinde tamamladı.