Newcastle United Satıldı Alıcı Suudi Arabistan

İngiltere ekiplerinden Newcastle United, satıldı. Suudi Arabistan merkezli bir konsorsiyuma 300 milyon Sterlin karşılığında satılan takım, Premier Lig’de 19. sırada konumlanmış durumda. Değişim, yaklaşık 18 aydır gündemde yer alıyordu.

300 milyon Sterlin (yaklaşık 480 milyon Dolar) ile Newcastle United, rekor bir bedele satıldı. İşte İngiliz ekibinin gündeme damga vuran olayı…

Newcastle United’ın hisselerinin yüzde 80’i Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) tarafından  satın alındı. İngiltere’de Premier Lig’de mücadele eden Newcastle United Football Club, 300 milyon Sterlin karşılığında satıldı.

Güç Dengeleri Değişecek Mi?

Newcastle United, 300 milyon Sterlin (yaklaşık 480 milyon Dolar) karşılığında Suudi Arabistan merkezli bir konsorsiyuma satıldı. Premier Lig yönetimi de konu ile alakalı resmi bir açıklamada bulundu. İngiltere Ligi de bu satışa onay verdi.

Yapılan açıklamalarda Newcastle United Futbol Kulübü’nün kontrol edilmeyeceğini kapsayan ve yasal olarak bağlayıcılığı bulunan güvencelerin Suudi Arabistan Krallığı tarafından kabul edildiği söylendi. Bu sayede hem Newcastle United Football Club’ın hem de Suudi Arabistan Krallığı’nın memnun olduğu ifade edilirken, satış işleminin ardından taraftarların da akıllarındaki soru işaretlerinin giderilmesi hedeflendi.

Ashley Yönetimi Sona Erdi

Premier Lig’de 1892 senesinden beri mücadele eden Newcastle United Football Club’ın hisselerinin yüzde 80’i Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) tarafından 300 milyon Pound karşılığında satın alındı. Taraftarı ikiye bölen Ashley yönetiminin hakimiyeti bu sayede Newcastle United’da son buldu.

Satışın ardından İngiliz ekibi, dünyanın en zengin kulübü unvanına sahip oldu. Newcastle United’ın yeni sahibi Mohammed Bin Salman’ın önümüzdeki sezon yapılacak transferlere 1,5 milyar Euro bütçe ayıracağı şimdiden söylentiler arasında yerini aldı.

Mohammed Bin Salman, Haziran 2017 tarihinden beri Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi. 36 yaşındaki prens, aynı zamanda ülkenin Siyasi ve Güvenlik İşleri Konseyi Başkanı, Ekonomik ve Kalkınma İşleri Konseyi Başkanı, Savunma Bakanı ve başbakan yardımcısı.

Kişisel olarak Mohammed Bin Salman’ın servetinin 13 milyar Sterlin (yaklaşık 17,6 milyar Dolar) olduğu biliniyor. Manchester City’nin sahibi Şeyh Mansour’dan sonra maddi olanaklarıyla Newcastle United ikinci sıraya yerleşiyor.