Okan Buruk 5 Maç Yok

Geçtiğimiz haftalarda, Süper Lig’in 14. Haftasında Fenerbahçe, kendi evinde son Şampiyon Medipol Başakşehir’i konuk etmişti ve sarı lacivertli takım bu maçtan 4 – 1 galip ayrılmıştı. Fakat, maçtan sonra galibiyetten ve skordan çok maçın pozisyonları ve hakem kararları uzun süre konuşulmuştu. Okan Buruk’ta bu cezayı alan teknik direktörler arasına girdi.

İki takım arasında oynanan maçta, Medipol Başakşehir’de Rafael, İrfan Can Kahveci ve teknik direktör Okan Buruk maçın hakemi Bahattin Şimşek tarafından kırmızı kart gören isimler olmuşlardı.

Ardından bu isim Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna sevk edilmişti. 30 Aralık Çarşamba günü Türkiye Futbol Federasyonu, cezaları açıkladı.

Buna göre Türkiye Futbol Federasyonu, Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna sevk edilen Medipol Başakşehir teknik direktörü Okan Buruk’a kırmızı kart öncesinde hakeme yönelik fiili müdahale içeren sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle 2, kırmızı kart sonrası hakeme yönelik sportmenliğe aykırı hareketi sebebiyle 1 ve tedbire uymama eylemi sebebiyle de 2 olmak üzere, toplamda 5 maç men cezası verdi.

Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu, teknik direktör Okan Buruk’a toplam 38 bin lira cezası verildiğini açıkladı. Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu, maçta kırmızı kart gören ve Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna sevk edilen futbolculardan İrfan Can Kahveci’ye 1 maç men ve 13 bin lira para cezası verirken, Rafael’e ise 13 bin lira para cezası verdi. Son olarak Medipol Başakşehir Kulübü ise 150 bin lira para cezası aldı.

Süper Lig’deki Diğer Cezalar

Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig’de oynanan maçlardan sonra Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna sevk edilen futbolcuların, kulüplerin ve kulüp başkanlarının cezalarını açıkladı. Yapılan açıklamalara göre, hakeme yönelik hareketi nedeniyle Büyükşehir Belediye Erzurumspor futbolcusu İbrahim Akdağ’a 3 maç men ve 13 bin lira para cezası verildi.

Geçtiğimiz hafta, resmi internet sitesinde sportmenliğe aykırı paylaşımlarda bulunduğu için Galatasaray Kulübü’ne 100 bin lira para cezası verildi. Öte yandan, yine Süper Lig takımlarından Hes Kablo Kayserispor‘a 10 bin 500 lira para cezası verildi.

TFF 1. Lig Cezaları

Türkiye Futbol Federasyonu, TFF 1. Lig için de cezaları açıkladı. Buna göre, futbolcu isim listesindeki uygunsuzluk ve usülsüzlükten dolayı Menemenspor, Adanaspor ile oynadığı maçta hükmen (3 – 0) mağlup sayıldığı açıklandı.