Olimpik Basketbolda Çeyrek Final Eşleşmeleri Belli Oldu

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda son grup maçlarının oynanmasının ardından çeyrek finale gidecek takımlar belli oldu. Fransa ise grupta aldığı üç galibiyetle çeyrek finali garantileyen ilk takım olmayı başardı.

Japonya’nın ev sahipliği yaptığı 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda erkekler basketbol A grubunun son maçları gerçekleşti. Olimpiyatlar’ın beşinci gününde Saitama Super Arena’da Çek Cumhuriyeti’ni 97-77 yenen Fransa, gruptaki ikinci maçında çeyrek finali garantilemişti. Son maçında ise Amerika Birleşik Devletleri’ni 83-76 geçerek gruptan birinci olarak çıktı.

Takımlar Gruplarını Nasıl Tamamladı?

A grubunun bir diğer güçlü ismi ABD, Fransa maçı dışında hiçbir mağlubiyet yaşamadı. Çek Cumhuriyeti’ni 119-84, İran’ı ise 120-66 gibi büyük bir farkla yenerek gruptan ikinci ayrıldı ve çeyrek finalde İspanya’nın rakibi oldu.

B grubunda, Avustralya da hiç maç kaybetmeden gruptan çıkarak çeyrek finalde Arjantin’in rakibi oldu. İlk ve üçüncü maçlarında Almanya ve Nijerya ile karşılaşan Avustralya, fazla sıkıntı yaşamadan maçlarını atlattı. Ancak ikinci maçında İtalya ile oldukça çekişmeli bir mücadele geçiren takım, 86-83’lük bir skorla sadece 3 sayı farkla maçı kazandı.

İtalya milli takımı, Avustralya’ya kıl payı verdiği maç dışında bir yenilgi yaşamadı. Nijerya ve Almanya maçlarından galibiyetle ayrılan takım, çeyrek finalde A grubunun birincisi Fransa’nın rakibi oldu.

Tokyo’da olimpik basketbolun son grubunda Slovenya mağlubiyet görmeden C grubundan çıktı ve çeyrek finalde Almanya’nın rakibi oldu. Slovenya maçı dışında mağlubiyet yaşamayan İspanya milli takımı, Arjantin ve Japonya’yı sorunsuz geçti. İspanyolların çeyrek final rakibi ise ABD olacak.

Yarı Final İsimleri Belli Oluyor

Kendi grupları dördüncü olarak tamamlayan İran, Nijerya ve ev sahibi Japonya, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na veda etti. A, B ve C gruplarının üçüncüleri Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Arjantin takımlarının üçü de iki mağlubiyet ve bir galibiyet yaşamıştı. En iyi üçüncüler sıralamasına göre Arjantin ve Almanya çeyrek finale yükselirken Çek Cumhuriyeti gruptan çıkmayı başaramadı.

Olimpik basketbolda çeyrek final mücadeleleri 3 Ağustos Salı günü Türkiye saatiyle sabah 04.00’da Slovenya-Almanya maçıyla başlayacak. Saat 07.40’ta gerçekleşmesi planan İspanya-ABD mücadelesini, saat 11.20’deki üçüncü çeyrek final olan İtalya-Fransa maçı takip edecek. Son olarak, saat 15.00’da yapılacak Avustralya-Arjantin maçıyla yarı final isimleri belli olmuş olacak.