Olimpik Voleybol’da ABD Finalde

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda rakibi Sırbistan’a set bırakmayan Amerika Birleşik Devletleri kadınlar voleybol takımı tarihinin ilk altın madalyasını kazanmak için finalde ter dökecek.

Japonya’nın ev sahipliği yaptığı olimpiyatların 12.gününde gerçekleşen yarı final mücadelesinde yüzü gülen taraf Amerika Birleşik Devletleri oldu. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda gümüş madalya kazanan Sırbistanlı voleybolcular, büyük umutlarla geldiği maçta set bile alamadan olimpiyatlardan elendi.

Takımların Yarı Finale Yolculuğu

Sırbistan milli takımı, grup aşamasında dört maç kazanırken sadece Brezilya’ya 3 – 1 mağlup olmuştu. Bu performansla grup ikincisi olan ekip çeyrek finalde İtalya’nın rakibi olmaya hak kazanmıştı. İtalyan ekip karşısında üstün bir performans gösteren Sırp sporcular, maçı 3 – 0 kazanarak yarı finale yükselmişti.

Amerikalı voleybolcular grup aşamasında verdikleri mücadelelerin dördünü kazanıp birini kaybederek grubu birinci tamamlamıştı. Rusya Olimpiyat karşısında şaşırtıcı bir şekilde 0 – 3 mağlup olan ABD’li ekip, A Milli Kadın Voleybol Takımımız ile de oldukça çekişmeli bir mücadele yapmıştı. Son dakikaya kadar kazananı belli olmayan maçta beraberlik setinde yüzü gülen ABD, maçı 3 – 2 kazanmıştı. Gruptan kolayca çıkan ABD, çeyrek final maçında Dominik Cumhuriyeti ile eşleşmişti. Amerikalı sporcular, fazla zorlanmadıkları maçta 3 – 0’lık bir skorla galibiyete erişerek yarı finale yükselmişti.

Kadınlar Voleybol Finali Pazar Günü Oynanacak

Amerika Birleşik Devletleri; 1984 Los Angeles, 2008 Pekin ve 2012 Londra Olimpiyatları’nda gümüş madalya almayı başarırken 1992 Barselona ve 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda bronz madalyayı eve götürmüştü. Henüz altın madalya kazanamayan Amerikalı kadın voleybol ekibi, bu eksikliği 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda kapatmayı umuyor.

ABD’nin 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın finalindeki rakibi Brezilya olacak. Amerikalı ekip gibi kendi grubunu birinci olarak bitiren Brezilya, çeyrek finalde Rusya Olimpiyat Komitesi’ni 3 – 1, yarı finalde Güney Kore’yi 3 – 0 elemeyi başarmıştı.

Sırbistan diğer yarı finalin kaybeden ismi Güney Kore ile 8 Ağustos Pazar günü saat 03.00’da bronz madalya için üçüncülük maçı oynayacak. Brezilya ve ABD arasındaki kadınlar voleybol finali aynı gün saat 07.30’da gerçekleşecek.