Olimpiu Morutan’ın Değeri Romanya’yı Karıştırdı

Galatasaray’ın gençleşme operasyonuna girdikten sonra Fatih Terim’in yoğun ısrarları neticesinde kadrosuna kattığı Olimpiu Morutan, şu ana kadar gösterdiği performansla taraflı tarafsız tüm futbolseverlerin takdirini kazandı.

3.5 milyon Euro bonservis karşılığında Romanya’nın FCSB takımından transfer edilen Morutan’ın transferiyle alakalı olarak iki eski kulübü arasında yaşanan anlaşmazlık basına yansımıştı.

Bu anlaşmazlığa dair yapılan son açıklamalarda Morutan’ın FCSB’ye dahil olmadan önceki kulübü olan FC Botosani’nin başkanı Valeriu Iftime, oyuncunun hak ettiği değerden çok daha düşük bir değere Galatasaray’a transfer olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Romanya’da Neler Oluyor?

Galatasaray’ın Romanya temsilcisi FCSB’den transfer ettiği Olimpiu Morutan, Romanya’daki iki kulübü arasında büyük tartışmalara neden oldu.

Hatırlanacağı üzere Morutan’ın 2016-2018 yılları arasında formasını giydiği FC Botosani’nin başkanı Valeriu Iftime, FCSB kulübünü ve başkanı Becali’yi transferde usulsüzlük yapmakla suçlamış ve kendilerine ödenmesi gereken %9’luk payı defalarca söz vermelerine rağmen ödemediklerini ifade ederek konuyu yargıya taşıdıklarını açıklamıştı.

FCSB başkanı Becali’yi sahtekarlıkla suçlayan Iftime, başkanın başka konularda kendisinden fikir almasına rağmen Morutan konusunda bir türlü harekete geçmediğini ve FCSB tarafıyla konuyu sulh içinde çözme girişimlerinin cevapsız kaldığını belirtmiş, bu durumun kendisini kızdırdığını ve yargıya taşınan konuyla alakalı başka bir girişimde bulunmayacaklarını ifade etmişti.

Ancak görünen o ki Iftime tam olarak konunun peşini bırakmış değil. Olimpiu Morutan’ın Galatasaray’a transfer olmasına oyuncu adına çok sevindiğini belirten Iftime, FCSB’nin ise bu transferden zarar ettiğini düşündüğünü ifade ediyor.

Morutan’ın zeka ve yetenek açısından çok parlak bir oyuncu olduğunu ve en az 10 milyon Euro değerinde olduğunu düşündüğünü belirten FC Botosani başkanı, FCSB’yi suçlamadığını ancak Morutan’ın başkan Becali tarafından çok daha yüksek bir fiyata sattığına inandığını aktarıyor.

Hatırlanacağı üzere FC Botosani başkanı Valeriu Iftime, Galatasaray’ın Morutan transferinde ne kadar ödeyeceğini ve ödeme planını FCSB’ye sorduklarını ancak net bir bilgi vermekten kaçınıldığını ifade ederek sitemde bulunmuştu.

Görünen tabloda FCSB tarafının Morutan’ın transferinden elde edeceği 3.5 milyon Euro’dan %9’luk pay olan 342 bin Euro’yu FC Botosani’ye ödemesi gerekiyor.

Morutan’ın Galatasaray Performansı

Geçtiğimiz iki sezonda şampiyonluğu Başakşehir ve Beşiktaş’a kaptıran Galatasaray’da bu sezondan itibaren kadronun gençleştirileceği açıklanmış ve transferler de bu gençleştirme operasyonuna göre yapılmıştı.

Bu operasyonun önemli halkalarından birisi olan Olimpiu Morutan da yoğun uğraşlar neticesinde Sarı Kırmızılı formayı giymişti.

Galatasaray formasıyla şu ana kadar 10 maça çıkan ve ortalama 50 dakika süre giyen Olimpiu Morutan, bu kısa süre içerisinde 2 gol ve 2 asistlik katkı yaparken skor dışında oyuna kattıklarıyla da Galatasaray taraftarının sevgisini kazanmayı başardı.

En son olarak UEFA Avrupa Ligi E grubu mücadelesinde Lokomotiv Moskova karşısında 76. Dakikada oyuna giren Morutan, 82. Dakikada şahane bir pas atarak Kerem Aktürkoğlu’nu golle buluşturan oyuncu olmuştu.