Olimpiyatlar Gurur Kaynağı Oldu

Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılan 32. Yaz Olimpiyat Oyunları devam ediyor. Türk sporcular, Olimpiyat Oyunları’da göğsümüzü kabartan sonuçlar almaya devam ediyor. Tokyo Olimpiyatları’nda ilkleri yaşayan Türkiye, madalya kazanmaya devam ediyor.

Türkiye, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda şu ana kadar 6 madalya kazandı, 2 madalyayı da garantiledi. Sporcularımız, farklı branşlarda tarihi başarılar almaya devam ediyor. Milli sporcularımızdan Mete Gazoz, Yasemin Adar, Rıza Kayaalp, Ferhat Arıcan, Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, aldıkları başarılarla tarihe geçtiler.

Türkiye, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda bir altın, beş de bronz madalya kazandı.

Mete’den Tarihi Başarı

22 yaşındaki milli okçumuz Mete Gazoz, klasik yay bireyselde altın madalya kazandı ve Okçuluk branşında Türkiye’ye ilk madalyayı getiren sporcu olarak tarihe geçti.

Cimnastikte İlk Madalya

Artistik cimnastik dalında yarışan milli cimnastikçimiz Ferhat Arıcan, paralel barda 15.633 puan kazanarak Çinli Zou Jingyuan ve Alman Lukas Dauser’in ardından üçüncü olup bronz madalya kazandı. Ferhat Arıcan, bu madalya ile Türkiye’ye cimnastikteki ilk madalyasını getirdi.

Madalya Alan İlk Kadın Güreşçimiz

Güreşte kadınlar 76 kilo serbest stilde yarışan sporcumuz Yasemin Adar, bronz madalya kazandı ve kadınlar güreşinde ülkemize ilk madalyayı getiren sporcu olarak tarihe geçti.

Rıza Tarihe Geçti

Türkiye’nin en başarılı güreşçileri arasında bulunan Rıza Kayaalp, 2012 Londra Olimpiyatları’nda bronz, 2016 Rio Olimpiyatları’nda ise gümüş madalya kazandıktan sonra Tokyo’ya altın madalya hedefiyle gelmişti. 31 yaşındaki milli güreşçimiz, altın madalyaya ulaşamasa da üçüncü olarak bronz madalya kazandı.

Rıza Kayaalp, bu başarısıyla Olimpiyat Oyunları’nda üçer altın madalyası bulunan efsane haltercilerimiz Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu ile bir altın, bir gümüş, bir de bronz madalyası bulunan Hamit Kaplan’ı yakalamayı başardı.

Rıza, üç olimpiyat madalyasına ulaşan dördüncü Türk sporcu oldu.

Boksta Zirvedeyiz

Kadınlar boksta Türkiye’nin madalya beklediği sporcular Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, bu beklentileri karşıladı. 69 kiloda yarışan Busenaz Sürmeneli ve 51 kiloda yarışan Buse Naz Çakıroğlu, finale yükselerek madalya kazanmayı garantiledi. İki sporcumuz da 7 Ağustos tarihinde altın madalya için ringe çıkacak.