Olimpiyatlar İçin Sürpriz Karar

Uluslararası Olimpiyar komitesi Breakdans’ın artık Olimpiyat Spor’u kategorisine dahil olduğunu belirtti. 2024’te Fransa’da yapılacak olan Paris Olimpiyatları’nda Breakdans kategorisinde müsabakaların da boy göstereceği belirtildi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Dünya çapında 16 Kadın, 16 Erkek dansçının Altın, Gümüş ve Bronz madalya için mücadele edebileceğinin müjdesini verdi.

 Shawn Tay,  Olağan üstü bir takım çalışmasıyla bu duruma geldiklerini ve Olimpiyat  oyunlarında unutulmaz zaferler kazanarak 2024 Paris Olimpiyatları’nda unutulmayacak bir olgu haline getirmek için çok daha fazla çabalayacağız şeklinde açıklamalarda bulundu.

Squash sporunun unutulmaz oyuncusu Michelle Martin ise bu durum nedeniyle bir hayli mutsuz görünüyor. Martin bir açıklamasında bu olaylara bakıldığında içinizde ‘Olimpiyatlar nereye gidiyor?’ şeklinde bir kuşku uyanabilir.

Bazı kişilerin break dans spor artık bir spor dalı dediğininden haberdarım ancak buna veremeyiorum diyen Martin, “Olimpiyatlar bütünüyle skor almayla alakalı ya da bir koşu karşılaşması.

Sporda keskin bir yanıt ve skorlar bulunmaktadır. Bu durum değerlendirecek olguları beraberinde getiriyor ve Olimpiyat oyunlar ister istemez yozlaşmaya başlıyor ve durumun kontrolü kaybedilebilir. Maalesef artık anlam veremiyorum şeklinde yorumlarda bulundu.

Breakdans’ın ne olduğuna yakından bakalım

Breakdans, 1980’lerin başlarında Amerika eyaleti olan New York’da Bronx civarında Siyahi ve kökeni ispanyol olan genç jenerasyon arasında patlak veren ve uzun olmayan bir süreç sonrası dünyanın bir çok bölgesine yayılan “yarışmacı, akrobatik ve pantomomik bir sokak dansı şeklidir.”

Breakdans hip hop kültürünün çok önemli bir parçasıdır. İlk başlarda yalnızca zeminde dans etme anlamında olan breakdans, şimdilerde electric boogie, locking, uprocking, popping ve diğer fantezi çeşitlerini barındıran bir olgu haline dönüşmüştür.

Breakdans öte yandan breaking, b-boying ve b-girling şeklinde de isimlendirimektedir. Dansa adını bahşeden “break” kelimesinin tamamiyle nereden ortaya çıktığı bilinmezken büyük ihtimalle funk türünde kullanılan “break” olgusundan ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

Dans ilk zamanlarında kenar mahallelerde yaşamını sürdüren toplulukların bölgelerini göstermek ile alakalı sorunları halletmekte kullandıkları bir yoldu. Yaratıcı ve yapılması kolay olmayan karmaşık hareketler gösteren grup yarışmadan zaferle ayrılır ve mekânın sahibi durumuna gelirdi.

Ancak medyanın üzerine düşmesi  ile breakdans uzun olmayan bir zaman içerisinde popüler kültürün vazgeçilemeyen bir objesi halini geldi. Mahallelerdeki bazı mekanlarda dans eden gençler artık klipler ya da popüler filmlerde rol alan insanlar olmuşlardı.