Olimpiyatlarda Aşı Şartı Bulunmuyor

Japonya’da Kabin Baş Sekreteri Kato Katsunabo, 2021 Temmuz sonuna ertelenen ve herhangi bir aksilik yaşanmaması sonucunda gerçekleşmesi beklenen 2021 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na katılacak olan sporculara katılım ön şartı olarak yeni tip korona virüs (covid-19) aşırısı olma zorunluluğu koyulmayacağını belirtti. Kato, “Müsabaka yerlerine ve takvimine karar verdiklerini, yetkililerin salgın kontrolü dahil olmak üzere gerekli hazırlıkların üzerinde çalıştığını belirtmişti.

Gerekli Tedbirler Alınıyor Aşı Zorunlu Değil

Kato, düzenlediği basın toplantısında 2021 Tokyo Olimpiyatları’nda aşır şartı aranacağına yönelik çıkan haberleri yalanladı. Olimpiyatlara katılım ön koşulu olarak aşı olma zorunluluğunun bulunmadığını gayet tedbirli olduklarını belirtti.

Kato aşı ön şartı bulunmadığını söylerken Olimpiyatlara katılacak olan sporcular için güvenli bir turnuva ortamı oluşturabilmek adına gerekli tarama, davranış yönetimi başta olmak üzere kapsamlı tedbirler alacaklarını belirtti.

Kasım 2020 ortasında Tokyo’daki Olimpiyat yerleşkelerini, spor salonlarını ve konaklama yerlerini denetleyen Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, Japon halkını korumak amacı ile turnuvaya katılacak olan sporcuların ve izleyicilerin yani olabildiğince fazla insanın aşı olarak gelmesi için çaba sarf edeceklerini söylemişti. Bach daha fazla sayıda yabancı katılımcıyı aşıya ikna etmek istediklerini bunun olimpiyat stadyumunda seyirci ağırlamayı ve bu seyircileri korumayı imkanlı kılacağını belirtmişti.

Her An Her Şey Olabilir

Kato, turnuvanın düzenlenip düzenlenmeyeceğine ilişkin ise şimdiden bir şey demenin zor olduğunu yaza kadar her şeyin olabileceğini söyledi. En iyi şekilde hazırlanmaları gerektiğini olayların her yöne evirilebileceğini söylerken komitenin B planı ve c planı hazırlaması gerektiğine değindi. Yedek planlar ile ilerlenmesi gerektiğini kolay bir duruma olunmadığını söyledi.

IOC’nin Kanadalı üyesi Richard William Pound ise virüsün yayılma riskini göz önünde bulundurduğunda Olimpiyat Oyunları’nın düzenlenmesi gerektiğinden emin olmadığını belirtti.

Kato, “Müsabaka yerlerine ve takvimine karar verdiklerini, yetkililerin salgın kontrolü dahil olmak üzere gerekli hazırlıkların üzerinde çalıştığını belirtmişti.

Japonya genelinde 11 eyalette 7 Şubat’a OHAL ilan edilmesinin ardından IOC’nin Kyodo ajansına gönderdiği açıklamada, “IOC, Japon otoritelerine ve aldığı tedbirlere yönelik tam bir güvene sahip olduğunu, Japon partnerleri ile birlikte, bu yaz güvenli ve başarılı bir olimpiyat için konsantre bir şekilde çalışmalarını yürüttüğünü vurguladı.