Olimpiyatlarda Kadınlar Voleybolu Heyecanı Sona Erdi

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın son gününde oynanan final ve üçüncülük mücadelelerinin ardından madalyalar sahiplerini buldu ve kadınlar voleybolunda sona gelindi. Altın madalya Amerika Birleşik Devletleri’nin, gümüş madalya Brezilya’nın, bronz madalya ise Sırbistan’ın oldu. Filenin Sultanları, olimpiyat tarihimizin en iyi derecesini elde edip beşincilikle evlerine döndü.

COVID-19 pandemisi nedeniyle bir sene geç düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar voleybolu heyecanı 2019 yılında oynanan elemeler ile başlamıştı. Uluslararası Voleybol Federasyonu’nun sıralamasına göre dünyanın en iyi ilk 24 voleybol ülkesi, Kıtalararası Olimpiyat Elemeleri’nde mücadele etme hakkı kazanmıştı.

Elemelerden Tokyo’ya

24 takım, altı farklı gruba bölünmüş birbirleriyle yaptıkları maçlar sonucu en fazla puanı toplayıp grup birincisi olan ülke ise olimpiyat biletini almıştı. Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Çin ile aynı grupta mücadele eden A Milli Voleybol Takımımız, grupta ikinci olup bu elemelerde olimpiyata katılma hakkı elde edememişti.

Kıtalararası Olimpiyat Elemeleri’nde Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Çin, İtalya, Rusya ve Sırbistan olimpiyata katılma hakkını aldı. 2020 senesinde kıta bazlı olimpiyat elemeleri düzenlendi. Afrika Elemeleri’ni Kenya, Asya Elemeleri’ni Güney Kore, Güney Amerika Elemeleri’ni Arjantin ve Kuzey Amerika elemelerini Dominik Cumhuriyeti kazanmıştı. Filenin Sultanları ise nefes kesen mücadelelerin ardından Avrupa Olimpiyat Elemeleri’ni kazanmıştı. Ev sahibi olarak Japonya’nın da eklenmesiyle olimpiyat mücadelesinde yüzleşecek takımlar belli olmuştu.

25 Temmuz tarihinde başlayan grup aşamalarının sonunda A grubundan Japonya ve Kenya, B grubundan ise Çin ve Arjantin grup sonuncuları olarak olimpiyatlardan elendi. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar voleybolunda yaşanan en büyük sürprizlerden biri, önceki olimpiyatın şampiyonu Çin’in erken elenmesi olmuştu. Filenin Sultanları da grup üçüncüsü olma başarısını göstererek çeyrek finallere yükselmişti.

Olimpiyatlarda Final Mücadeleleri

Çeyrek finallerde, Brezilya Rusya’yı, Sırbistan İtalya’yı ve ABD Dominik Cumhuriyeti’ni eleyerek bekleneni gerçekleştirdi. Sürpriz olan ise A Milli Kadın Voleybol Takımımızın, Güney Kore ile oynadığı maçı kaybetmesi oldu. Olimpiyatın başından, hatta olimpiyat elemelerinden beri olağanüstü bir performans gösteren Filenin Sultanları 3 – 2’lik skorla Tokyo’ya veda etti.