Olimpiyatlarda Tarihte Bir İlk Yaşandı

Milli cimnastikçimiz Ferhat Arıcan, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın 11. Gününde artistik jimnastik paralel bar katergorisinde üçüncü oldu ve Türk cimnastiğine tarihindeki ilk madalyasını getirdi.

Paralel bar aletinde mücadele eden Ferhat Arıcan, iyi performansını sorunsun bir şekilde bitirdi ve 15.633 puan kazandı. Ferhat Arıcan, bu puanla yarışan 8 sporcu arasında üçüncü olarak bronz madalya kazandı. Ferhat’ın kazandığı bronz madalya, Türkiye’nin Olimpiyat tarihinde cimnastik alanında kazandığı ilk madalya olarak tarihe geçti.

Artistik jimnastik paralel bar aletinde altın madalyayı 16.233 puanla Çinli sporcu Jingyuan Zou, gümüş madalyayı ise 15.700 puan ile Alman cimnastikçi Lukas Dauser kazandı.

Tokyo’daki Performansımız

2020 Tokyo Oyunları’nda artistik cimnastik branşı müsabakaları, Ferhat Arıcan’ın yarıştığı paralel bar finaliyle sona erdi. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye, cimnastikte erkeklerde İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan, Ahmet Önder ve Adem Asil, kadınlarda ise Nazlı Savranbaşı ile yarıştı.

Nazlı Savranbaşı, finale yükselemeden Olimpiyat Oyunları’na veda ederken erkek sporcularımız toplamda 7 final müsabakasına çıktı. Milli sporcularımız, bu finallerde Türkiye’ye tarihinde bir ilk yaşattı. Daha önce cimnastikte herhangi bir Olimpiyat madalyası olmayan Türkiye, Tokyo’da tarihindeki ilk cimnastik madalyasını kazanmayı başardı.

Milli cimnastikçilerimizden Adem Asil, genel tasnifte on beşinci, halkada yedinci ve atlama masasında altıncı oldu.

Ahmet Önder, madalya kazanma şansını kaybettikten sonra genel tasnifi sakatlığı sebebiyle yarıda bıraktı. Ahmet Önder, atlama masasında ise yedinci oldu.

En büyük madalya umutlarımızdan olan İbrahim Çolak ise daha önce Dünya şampiyonu olduğu halka branşında Olimpiyat beşincisi oldu.

Son olarak yarışan Ferhat Arıcan, üçüncü olup bronz madalya kazandı ve göğsümüzü kabarttı.

Yelkende de Yarıştık

Milli yelkencimiz Alican Kaynar, Finn sınıfında Olimpiyat sekizincisi oldu. Madalya yarışında beşinci sırayı alan Alican Kaynar, 81 net puan topladı ve 2020 Tokyo Olimpiyatları’nı sekizinci sırada tamamladı.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın 12. Gününde yelkende erkekler 470 sınıfında Deniz ve Ateş Çınar kardeşler mücadele etti. 10 yarış sonunda 10 sporcunun katılacağı madalya yarışına katılmaya hak kazanan Deniz ve Ateş, ilk kez yer aldıkları madalya yarışını 10. Sırada tamamladılar.