OYUNSEVERLERİN FAVORİSİ TSİGALKO ARAMIZDAN AYRILDI

Dünya birçok ülkesinden birçok futbolsever onun sayesinde nice kupalar kazanırken o bundan habersizce yaşam mücadelesi veriyordu. Yıllar sonra ‘efsaneleşmiş’ bulunduğunu duyan Maxim Tsigalko, varlık ile yokluk arasında 37 yaşlarında hayatını yitirdi.

90’lı yılların başlangıcında piyasaya sürülen bir bilgisayar oyunu, dünyanın dört bir yanında büyük alaka gördü. Seneler geçtikçe Championship Manager’a olan ilgi ve bağlılık artarak devam etti.

Günümüzde Football Manager adıyla varoluşunu sürdüren efsaneleşmiş oyunun birtakım efsaneleşmiş karakterleri de vardı. Maxim Tsigalko bu karakterlerden sadece biriydi.

TAM BİR KURTARICIYDI

Championship Manager oyununun 2001/2002 serisinde Maxim Tsigalko Championship Manager tutkunları için olmazsa olmaz bir oyuncuydu. Sezon süresince yapılan karşılaşmalarda onlarca gol atar, hemen hemen hiç sakatlanmaz, hiçbir takıma yabancılık çekmez ve lig ayrım etmeksizin oynadığı ekipte gol ve goller atar harika performansıyla zaferler kazandırırdı.

Aradan seneler geçse de hiçbir oyunsever Maxim Tsigalko’yu unutamadı. Tıpkı Temur Altunhan, Anatoliy Todorov ve ötekiler gibi. Ancak Tsigalko’nun reel yaşamı bambaşka bir rotada ilerledi.

Futbolculuk kariyeri kısa ve başarısız geçti. Ülkesinin Dinamo Minsk takımında futbola süregelen Tsigalko, oyunda parladığı yıllarda hemen hemen 18 yaşındaydı. Ancak kariyeri 2009’da hemen hemen 26 yaşlarındayken geçirdiği bir sakatlık sonrası tamamen sona erdi.

SEFİL BİR HAYAT SÜRÜYORDU

 Maxim Tsigalko, 37 yaşlarında yaşamını kaybetti. Dünyanın dört bir yanında hayrana haiz bir efsane, yokluk arasında yitip gitti. İnsanlar onun golleriyle bilgisayar başlangıcında sevinirken o, ölüm kalım savaşı veriyordu.

Oyun karakteri Tsigalko her insanın dilindeydi. Ancak Belarus’ta hayatını sürdüren Maxim Tsigalko hakkındaki oldukça bilgi yoktu. Tsigalko’nun yaşantısı hakkındaki uzun seneler herhangi bir şey yazılmamıştı.

Ta ki birkaç sene öncesine kadar. Yunanistan’da gösterim icra eden Gazzetta, Belarus’a gitti ve Tsigalko ile konuştu. Belaruslu futbolcunun yaşamı dramlarla doluydu. Yunan gazeteci Lefteris Danovasilis, 2018’de Minsk’e gidip onu buldu.

Tsigalko, kendisiyle röportaj meydana getirmeye gelen birilerini görür görmez heyecanlandı ve mutluluğunu saklamadı. Ancak bir reel vardı. Dünya Tsigalko ile kupalar kaldırırken onun bundan haberi yoktu. Çekingen bir karaktere haiz olan Tsigalko, futbolu niçin ve iyi mi bıraktığını söylerken devamında başına gelenleri de anlattı.

Bir devre inşaatta çalıştığını sadece vücudunun buna daha çok dayanamadığını. Tsigalko, kendisiyle röportaj yapıldığı dönemde işsizdi. Minsk sokaklarında yaşamın yükü altında kalmış, futboldan para kazanamamış, inşaatlarda çalışmıştı. Belki de ilk kere bir gazeteciyle söyleşiyordu. Bunun çaresizliğiyle yardım istiyordu…

Tsigalko video oyunlarının popülerlik kazanmaya başladığı yıllarda sanal ortamda ün kazandı. Ancak kendisi bile durumun bilincinde değildi. Bugün olsa bir ihtimal de milyonları aşkın takipçiye haiz bir toplumsal medya fenomeni olabilirdi.