Ozan Tufan’ın Watford Performansı

Türkiye futbolunun son zamanlarda yetiştirdiği en yetenekli ve potansiyelli orta sahalardan birisi de Ozan Tufan olarak ifade ediliyor.

Futbolseverlerin büyük çoğunluğunun yeteneklerine inanmasına rağmen zihinsel gelişim anlamında yaşadığı sıkıntılar nedeniyle istenilen verimi vermek konusunda problemler yaşayan Ozan Tufan, geçtiğimiz sezon Fenerbahçe kadrosunun en öne çıkan oyuncularından birisi olmuş, bu sezon ise İngiltere Premier Lig temsilcilerinden Watford’a şartlı zorunlu satın alma opsiyonu ile kiralanmıştı.

Bu sezon Watford formasıyla çok fazla şans bulamayan Ozan’ın, Milli Takım kampında yaşadığı sakatlık nedeniyle Manchester United karşısında forma giyemeyebilir.

Ozan’a Zaman Lazım

Bu sezonun başında Watford’a şartlı ve zorunlu bir satın alma opsiyonuyla gönderilen Ozan Tufan, henüz istenilen dakikaları alabilmiş değil. İngiltere Premier Ligi gibi futbolun en üst seviyede ve en üst tempoda oynanan bir lige hazırlanabilmesi için biraz daha vakte ihtiyacı olduğu anlaşılan Ozan Tufan, bir mühlet daha yedekte bekleyecek gibi görünüyor.

Çok daha üst seviyelerde oynamasına rağmen İngiltere Premier Lig’inde oynamak için orta sahaların daha da fazla antrenman yapması gerektiği biliniyor. Bu sezon Watford maçıyla

’de 4 kere sahaya çıkabilen Ozan Tufan, ilk maçına Newcastle United karşısında çıktı ve 45 dakika süre aldı.

Premier Lig’in 7’inci haftasında Leeds United karşısında oynanan maçta 59 dakika görev alan Ozan, Everton maçında ise 64 dakika forma giymeyi başardı. En son 11’inci haftada oynanan Arsenal maçında 62 dakika süre almayı başaran Ozan Tufan, Ranieri yönetimindeki takımının Manchester United karşısında oynanacak maçta sahada olamayabilir.

Milli Takım kampında yaşadığı diz sakatlığı nedeniyle kadrodan çıkarılan ve İngiltere’ye geri dönen Ozan Tufan’ın durumu Manchester United maçından önce yapılacak son tetkiklerle belli olacak.

Yetenekli Ama Problemli: Ozan Tufan

Türk futboluna Bursaspor’un armağanlarından birisi olan Ozan Tufan, henüz ortasında olduğu kariyerinde belki de başka bir oyuncunun kariyerini tamamladığında dahi yaşamadığı kadar polemik yaşadı.

Kilo sorunları, zihinsel sorunları ve maça odaklanmak konusunda yaşadığı problemler nedeniyle oldukça sert eleştirilere maruz kalan Ozan Tufan, buna rağmen sergilediği yeteneklerle de çoğu teknik adamın görev verdiği bir oyuncu olmayı başardı.

Geçtiğimiz sezon takım halinde kötü bir performans sergileyen Fenerbahçe’de en çok öne çıkan oyunculardan birisi olan ve Sarı Lacivertli formayla geçirdiği 6 sezondaki en iyi performansını göstermişti.

Çubuklu formayla geçtiğimiz sezon çıktığı 37 maçta 6 gol ve 10 asist gibi şahane bir performans sergileyen ve onu bu kadar değerli kılan iki yönlü oyunuyla birlikte hem savunmada hem de hücumda oldukça etkili olan Ozan Tufan, bu performansından sonra İngiltere’nin de yolunu tutmayı başardı.

Fenerbahçe’nin Sivasspor’a yenilerek dramatik bir şekilde kaçırdığı şampiyonluk sonrasında Ali Koç’un takımda üstünü çizdiği oyunculardan birisi olduğu bilinen Ozan Tufan’ın İngiltere’ye gitmesinde bu durumun da etkili olduğu düşünülüyor.