PANDEMİ KOŞULLARINDAN DOLAYI ERTELENEN TOKYO OLİMPİYAT OYUNLARI SONA ERDİ

Geçtiğimiz sene düzenlenecek olup yeni tip korona virüs salgını nedeniyle bu seneye ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları, geçtiğimiz gün düzenlenen kapanış töreniyle sona erdi. Oyunlara katılan ülkelerin bayraklarının saha ortasına getirildiği kısımda Türk bayrağı ise boks alanında altın madalya kazanan milli boksör Busenaz Sürmeneli tarafından taşındı.

Bütün dünyayı etkisi altına alarak birçok can kaybının yaşandığı Covid – 19 salgını nedeniyle bu seneye ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları, 23 Temmuz’da start verdi. Oldukça heyecanlı anlara sahne olan oyunlar, geçtiğimiz gün düzenlenen kapanış töreniyle sona erdi. Tokyo Olimpiyat Stadı’nda pandemi salgını nedeniyle seyircisiz gerçekleştirilen tören, müsabaka sonrası Tokyo’dan ayrılmayan oyuncuların sahaya bayraklarla çıkarak oluşturduğu görsel şölenle devam etti.

Olimpiyat Bayrağı Fransa’ya Teslim Edildi

2024 yılındaki olimpiyat oyunlarına Paris şehrinde ev sahipliği yapacak olan Fransa, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın kapanış töreninde bayrağın yeni sahibi oldu. Tokyo Valisi olarak görev yapan Yuriko Koike sahip oldukları olimpiyat bayrağını Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’e teslim ederken, başkan ise bayrağı 2024 Olimpiyat Oyunları’nın ev sahipliğini üstlenen Fransa’nın başkenti Paris’in belediye başkanı Anne Hidalgo’ya verdi. Gerçekleşen devir teslim töreninin ardından stadda Fransa’nın ulusal marşı çalınırken Paris’in tanıtım filmi dev ekranlara yansıtılarak seyircilere ve oyunculara görsel şölen yaşatıldı.

Türkiye Kendi Rekorunu Kırdı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen 32. Yaz Olimpiyat Oyunları’na damga vuran Türk sporcular sayesinde Türkiye oyunlar tarihinde kendi rekorunu kırdı. Turnuvadan 2 altın, 2 gümüş ve 9 bronz olmak üzere toplam 13 madalya ile ayrılan Türk oyuncular seyircilere pek çok ilki yaşattı.

Okçuluk branşında yarışan Mete Gazoz ve artistik cimnastikte boy gösteren Ferhat Arıcan Türkiye’nin olimpiyat tarihinde bu branşlardaki ilk madalyalarını getirirken ilk kez 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda karate alanında yarışlara katılan Türk sporcular ise 4 madalya elde etti.

Türkiye’ye boks ve güreşte Yasemin Adar, Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu ilk kez bu alanlarda madalya kazandıran kadın sporcular oldu. Öte yandan ülkemize ilkleri yaşatan sporcularımız ise artistik cimnastikte boy gösteren İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan, Adem Asil ve Ahmet Önder’den geldi. Toplamda 7 final müsabakasına çıkan dörtlü, Türkiye’nin artistik jimnastik adına olimpiyatlarda finale kalmasıyla bir ilki daha gerçekleştirmiş oldu.