PSG – BAŞAKŞEHİR MAÇINA IRKÇI YAKLAŞIMLAR GÖLGE DÜŞÜRDÜ

Dün akşam Türkiye saati ile 23.00’te oynanması gereken UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi PSG – Başakşehir maçı ırkçı tavır ve yaklaşımlardan dolayı bu akşama ertelendi. Dün akşam tüm ülkenin hatta dünyanın gündemini bir anda değiştiren PSG – Başakşehir maçı 4. hakem Rumen asıllı Sebastian Coltescu’nun’un davranışı yüzünden ertelendi. Dördüncü hakem Sebastian Coltescu temsilcimiz Başakşehir’in yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya ırkçı söylemlerde bulununca maç ortamı bir anda gerginleşti ve ortalık karıştı.

Dün akşam temsilcimiz Başakşehir’in UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ki son maçı Paris Saint Germain ile beraberdi. Türkiye saati ile 23.00’te karşı karşıya gelecek olan iki takıma ırkçı davranışlar gölge düşürdü. 4. hakem Sebastian Coltescu’nun ırkçı söyleminden sonra hakeme itiraz eden Pierre Webo kırmızı kart gördü.

Bu davranışlardan sonra temsilcimiz Başakşehir ve rakibi PSG soyunma odalarına geçtiler. Hakem değişmediği sürece maça çıkmayacaklarını belirten Başakşehir ekibi gergin dakikalarını soyunma odasında da geçirdi. Moral ve motivasyon olarak daha maç başlamadan enerjiler düşen takımın böyle bir olayın yaşanması, ırkçılığın hala bu denli önemli organizasyonlarda devam etmesine anlam veremediklerini söylediler.

UEFA’DAN HEMEN AÇIKLAMA

UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi maçında böyle bir olay yaşanmasının ardından UEFA hemen tüm sosyal medya hesaplarından ve internet sitesinden açıklamalarda bulundu. UEFA, PSG-Medipol Başakşehir maçı ve 4. hakem Sebastian Coltecsu hakkında soruşturma açılacağını belirtti buna ek olarak da, “Ayrımcılığın hiçbir türüne futbolda yer yok” açıklamasını yaptı.

UEFA’nın açıklaması ve paylaşımlarından sonra tüm dünyada da “No to Racism/ Irkçılığa Hayır” paylaşımları hızla sosyal medyada dönmeye başladı. Kısa sürede Pierre Webo gündem oldu ve ülkemizde de önemli birçok kişi, kurum ve kuruluşlar da bu olay karşısında tepkilerini gösterdiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekrem İmamoğlu, CHP, MHP, Mansur Yavaş, Kemal Kılıçdaroğlu, Galatasaray SK, Fenerbahçe SK, Beşiktaş SK, Vahap Seçer, Zeydan Karalar, Ankara’da bulunan tüm bakanlıklar, ünlü oyuncu ve sanatçılar…

MAÇ NE ZAMAN SAAT KAÇTA?

Başakşehir oyuncusu Demba Ba yaşanan bu olay karşısında tepkisini koruyamadı ve sessiz kalmak istemedi. Böyle köklü ve göz önünde olan bir kuruluşa ait bir çalışan tarafından gördükleri muamele karşısında kızgınlığını saklama gereksinimi duymadı. “Beyaz birisi hakkında konuşurken ona ‘Beyaz insan’ demiyor, sadece ‘insan’ diyorsunuz. Peki neden siyah bir insan hakkında konuşurken ‘Siyah insan’ diyorsunuz ki?” diyerek 4. hakem Sebastian Coltescu’ya ve ırkçı düşünen herkese karşı tepkisini gösterdi.

Maç bu akşam 9 Aralık Çarşamba günü yeniden oynanacak. Bu sefer UEFA maçın 4lü hakem heyetini tamamen değiştirdi. Maçın ana hakemi Hollandalı hakem Danny Makkelie olacak. Dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun yerine ise ise Polonyalı Bartosz Frankowski olacak.