Rodrigo Becao Süper Lig Tarihine Geçti

Fenerbahçe, geçtiğimiz sezon takım savunmasında ciddi sıkıntılar yaşadı. Jorge Jesus, taktik dizilişe bir türlü karar veremedi. Takımını birçok maça üçlü defans ile çıkardı. Bunun yanı sıra, dörtlü defansı tercih ettiği dönemler de oldu. Başta stoperler olmak üzere oyuncuların bu durumdan rahatsız olduklarını söyleyebiliriz. Fenerbahçe’nin savunma performansı kötüydü.

Sarı lacivertli takım, yeni sezon öncesinde kadrosunu iki stoper ile güçlendirdi. Onlardan birisi de Alexander Djiku oldu. Geçtiğimiz sezonu Strasbourg’da geçiren 29 yaşındaki oyuncu, bedelsiz bir şekilde kadroya katıldı. Başkan Ali Koç’un Alexander Djiku ile yetinmeye niyeti yoktu. Stopere bir takviye daha düşünülüyordu. O isim Rodrigo Becao oldu.

Brezilyalı Stoper Yüksek Maliyeti ile Dikkat Çekti

Fenerbahçe, çok uzun süreden bu yana Rodrigo Becao ile ilgileniyordu. 2019 – 2020 sezonundan bu yana Serie A ekiplerinden Udinese’de forma giyen Brezilyalı stoper için yapılan ilk teklif 6 milyon Euro idi. Udinese, kapıyı 10+2 milyon Euro’dan açtı. Bir başka deyişle, 10 milyon Euro bonservise ek olarak 2 milyon Euro da bonus talep ediliyordu. Taraflar uzun süre görüştüler. Hatta, bir ara Fenerbahçe’nin transferden vazgeçtiği iddia edildi. Fakat, İsmail Kartal da bu oyuncuyu çok istiyordu.

Sarı lacivertli kulüp, geçtiğimiz günlerde hem resmi sitesinden hem de sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaparak Rodrigo Becao’yu kadrosuna kattığını duyurdu. Oyuncu için kulübüne 8.3 milyon Euro ödenecek. Oyuncu ile beş yıllık sözleşme imzalandı. Fenerbahçe’ye yakın olan muhabirlerin iddiasına göre Rodrigo Becao Fenerbahçe’den yıllık 1.8 milyon Euro kazanacak.

Rodrigo Becao transferi Süper Lig tarihine geçti. Brezilyalı oyuncu, Süper Lig tarihinin en pahalı stoperi oldu. Oyuncunun Fenerbahçe’deki performansı fazlasıyla merak ediliyor. Bu transfer tuttuğu takdirde Fenerbahçe beş yıl boyunca stoper aramayacaktır.

27 Yaşındaki Oyuncu Birçok Futbolcuyu Geride Bıraktı

Takdir edersiniz ki, kaliteli bir stoperi kadroya katmak zor! Süper Lig kulüpleri, bugüne kadar çok sayıda stoperi kadrolarına kattılar. Bu isimlerden bazılarının maliyeti dikkat çekiciydi. Daha önce de söylediğimiz gibi Rodrigo Becao, 8.3 milyon Euro tutarındaki bonservis bedeli ile Süper Lig’in en pahalı stoperi oldu. Daha önce bu unvana sahip olan isim Maicon idi. Galatasaray, Brezilyalı stoperi 2017 yılının yazında Porto’dan 8 milyon Euro karşılığında transfer etmişti.

Bonservis bedeli en yüksek olan üçüncü isim Simon Kjaer! Fenerbahçe, bu oyuncuyu 2015 yılının yazında 7.65 milyon Euro karşılığında transfer etmişti. Dördüncü sırada Diego Lugano bulunuyor. 2006 yılının yazında Sao Paulo’dan Fenerbahçe’ye 7.5 milyon Euro karşılığında transfer olan Uruguaylı stoper, sarı lacivertli formayı beş yıl boyunca giydi. Son olarak, Victor Nelsson’dan bahsedelim! Galatasaray, 1998 doğumlu oyuncuyu 2021 yılının yazında FC Kopenhag’a 7 milyon Euro ödeyerek kadrosuna katmıştı.