Rusya’da Kazanan Galatasaray 1-0

UEFA Avrupa Ligi E grubu karşılaşmasında Rusya deplasmanında Lokomotiv Moskova ile karşılaşan Galatasaray, zorlu maçtan 1-0 galip gelerek önemli bir galibiyet aldı ve gruptaki liderliğini sürdürmeyi başardı.

Gruptaki diğer rakipleri Lazio ve Marsilya’nın karşılaştığı maçtan çıkan beraberlik sonucuyla birlikte aldığı 3 puanın değeri artan Galatasaray, en yakın rakibinin 3 puan önünde 7 puanla liderlik koltuğunda oturuyor.

Galatasaray Doğru Oyunu Oynuyor

21 Ekim itibariyle Avrupa’da bizi temsil eden takımlarımızdan en mutlu taraftara sahip olanlar kuşkusuz Galatasaraylı taraftarlardır. Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın sahalarında oynadığı maçlarda puan kaybettiği ve Türkiye’nin puanının git gide düştüğü bir ortamda Rusya deplasmanından 3 puanla dönen Galatasaray, oldukça iyi bir iş çıkarmış gibi görünüyor.

UEFA Avrupa Ligi’nde çıktığı 3 maçta sadece 2 gol atarak 7 puan toplamayı başaran Galatasaray’ın kağıt üzerinde görünen bu başarısının sahada gerçekçi bir karşılığının olması, Galatasaray’ı bu denli başarılı kılan temel özellik.

Sarı Kırmızılılar, ligde oynadığından farklı bir formatta olmakla beraber çeşitli eklemlemeler yaptığı farklı bir oyunu Avrupalı rakipleri karşısında oynuyor. Bununla birlikte maç içerisinde yapılan değişikliklerle maçı kendi lehine çevirebilmeyi başaran Galatasaray, üç temsilcimiz arasında nerede durduğunu en iyi tahlil edebilmiş takımımız olarak öne çıkıyor.

Dünkü maçta birkaç pozisyon dışında Lokomotiv Moskova’yı kalesine yaklaştırmayan Galatasaray, maç içerisinde zaman zaman tempoyu çok iyi düşürmeyi başardı.

Nitekim çok iyi tempo düşürdüğü ve topu biraz daha kullanmaya başladığı dakikalarda çok iyi bir seri pas organizasyonunu sahaya koyan Galatasaray, Olimpiu Morutan’ın şahane pasını aynı güzellikte tamamlayan Kerem Aktürkoğlu’nun golüyle Rus ekibini sahasında mağlup etmeyi başardı ve Beşiktaş derbisi öncesinde moral kazandı.

Fatih Terim’in Doğru Değişiklikleri

21 Ekim akşamında Fenerbahçe maçından sonra morali bozulan futbol kamuoyu, kuvvetle muhtemel Galatasaray ilk 11’ini görünce bu maçta da hücum anlamında problem çıkacağını düşünmüştür. Kanatlarda Ryan Babel ve Barış Alper Yılmaz ile başlayan Galatasaray, ileri hatta çoğalabilmek açısından da zaman zaman problemler yaşadı.

Maçta yapılan ilk değişikliği yapan ve 67. Dakikada Kerem Aktürkoğlu’yu sahaya süren Fatih Terim, bu değişiklikten 10 dakika sonra Babel’in yerine Morutan’ı ve Mustafa Muhammed yerine Mbaye Diagne’yi oyuna dahil etti.

Bu değişikliklerden sonra Lokomotiv Moskova kalesine biraz daha yaklaşmayı başaran Galatasaray, tempoyu da yükseltmeyi başardı ve oyuna sonradan dahil ettiği oyuncularının oluşturduğu organizasyonla Lokomotiv Moskova’yı mağlup etmeyi başardı.

Halen daha tam olarak baskın bir oyunu ne Avrupa’da ne de Süper Lig’de sahaya koyamayan Galatasaray, bununla birlikte maçların çeşitli bölümlerinde yaptığı çok doğru işlerle skor bulmayı ve puan elde etmeyi başarıyor.

Ligdeki dinamikleri değiştirecek bir başka maçta 10. Haftada Vodafone Park’a giderek Beşiktaş’a konuk olacak Galatasaray, geleneğini kritik derbide de sürdürmeyi başarırsa rakibi karşısında galip gelebilir.