Boksta Saint Paul Yıldırımı

Boks Dünyasının Unutulan Efsanesi

Dedelerinize sorun bakalım hatırlayacaklar mı değerli okurlar az sonra zikredeceğim ismi. Billy Miske! Tarih 12 Nisan 1894’ü gösterdiğinde 20’inci yüz yılın ilk 20 yılına damgasını vuracak isim “Billy Miske” dünyaya gözlerini açtı.

Gencecik yaşta, hatta belki de çocuk sayılabilecek bir yaşta antrenör John Pearl Smith’in keşfi sayesinde profesyonel boks dünyasına kazandıraln Billy Miske 20’inc yüz yılın ilk çeyreğinde adından sık sık söz ettirdi.

Jack Dillion, Battling Levinsky, Tommy Gibson gibi boks efsaneleri ile yüzleşen genç yetenek Billy Miske üst üste aldığı galibiyetler ile 1900’lü yılların başına damgasını vurdu. 34 nakavt ile toplamda 74 galibiyet almayı başaran ve kariyeri boyunca uzun süre nağmalup ve nakavt olmadan performansını sergileyen genç yetenek Billy Miske ile rakipleri aynı ringi paylaşmakta çekiniyordu.

24 yaşına kadar sayısız başarıya imza atan Billy Miske ilk kez Eylül 1920’de mevcut dünya şampiyonu Jack Dempsey ile kozlarını paylaştı. Jack Dempsey’e karşı Billy Miske ilk navaktla mağlubiyetini almıştı, Dempsey ise zorlu rakibi karşısında unvanını korumayı başarmıştı.

Bu maçın arkasında yatan gizli gerçek ise, Billy Miske 1919 yılında tedavisi olmayan bir böbrek hastalığına yakalanmıştı. Hastalığı performansını derinden etkileyen Billy Miske, bu durumdan mustarip olmasa kariyerini nakavt olmadan devam ettirebilecek miydi ve Dempsey onu yine de yenmeyi başarabilecek miydi? Bu soru cevabı asla bilinmeyen soru olarak akıllarda kalmaya devam etti.

Öleceğini Bile Bile Ringe Çıktı

Kasım 1923’de Billy Miske hastalığı sebebiyle 10 aydır ringe çıkamamış hatta bunun ötesinde idman bile yapamamıştı. Büyük buhranın ardından maddi olarak zor günler geçiren Miske, öldükten sonra ailesine borçlarını devretmek istemiyor ve son bir maç için ringe çıkmayı istiyordu. Menajeri bu olayı onaylamamasına rağmen maç ayarlandı.

Billy Miske’nin karşısında ise eski Dünya Ağır Sıklet Şampiyonu Bill Brennan vardı. Kağıt üzerinde üstün olan Brennan’ın ringden galip ayrılacağı beklenirken bir mucize yaratan Billy Miske rakibini nakavt ile mağlup etmeyi başardı.

Billy Miske bu maçtan kazandığı parayla tüm borçların ödedi ve ailesinin güzel hediyelerle Noel sabahına uyanmasını sağladı. Fakat ecel onun için kapıyı açmıştı. Maçtan 6 gün sonra 1 Ocak 1924’de henüz 29 yaşındayken hastalığına yenik düştü.