Samet Aybaba’nın Adana Demir Yolculuğu

Samet Aybaba, 2020/2021 sezonunun 24. Haftası itibariyle Adana Demirspor’un direksiyonunu ele aldığında Adana ekibi 39 puanla 5.sırada yer alıyordu. Samet Aybaba ve ekibi Adana Demirspor’da öyle net ve iyi bir performans gösterdi ki ligin geri kalanında oynanan 11 maçta tam 31 puan toplayarak zirveye yerleştiler ve Giresunspor ile birlikte Süper Lig’e direk yükselen takımlar oldular.

Bu noktada kaybedilen 2 puanın da Eskişehir karşısında alınan sürpriz beraberlik olduğunu ifade etmek gerekir.

Samet Aybaba’nın Adana Demir Yolculuğu

Ne Umuldu, Ne Bulundu?

Harika bir performans ile hem şehrin hem de takımın havasını coşku ve umutla dolduran tecrübeli teknik adamın bu peri masalı ise 2021/2022 sezonunun 3. Haftası itibariyle bitmiş bulunuyor. Yönetimin kendisinden ne istediğini bir türlü anlamadığını ifade eden Samet Aybaba’nın bu peri masalına 3. Haftada veda etmiş olmasında kendisinin de hatası var.

Süper Lig’in Katar zihniyetli bir futbol ligine dönüşmeye başladığı şu yıllarda üstün yeteneklerine rağmen sorunları nedeniyle herhangi bir takımda dikiş tutturamamış Mario Balotelli, Galatasaray’da sorunlu bir kariyer geçiren ve sorunlu da bir şekilde ayrılan Youness Belhanda gibi oyuncuların transferi sonucunda takımın uyumunu da sağlayamadı ve bu durum onun sonunu getirdi. Bu noktada hem kendisine hem de kendisinin görevine son veren yönetime sorulması gereken soru net: “Ne bekliyordunuz da ne oldu?”

Otorite

Football Manager serisini oynayan oyuncular iyi bilir, ilk basın toplantısında teknik adama oyuncularla iletişim metodunu nasıl belirleyeceği sorulur. Yani teknik adam oyuncularının her meselesiyle ilgilenmeyi mi sever, yoksa oyuncularla sadece sahada performans göstermelerine yönelik bir iletişim mi kurar? Bu durum her teknik adama göre değişeceği gibi bazı oyuncular için cevap standart bir biçimde olumsuz olur.

Samet Aybaba’nın Adana Demir Yolculuğu

Kariyerinin en iyi döneminde dahi sansasyonlarla ve skandallarla gündeme gelen Mario Balotelli bu oyuncuların en iyi örneklerinden biri. İnter, Manchester City, Milan, Liverpool, Nice, Marsilya… Bu harika kariyerin ve üst düzey kulüplerin oyuncusu olma başarısını yakalamış bir oyuncu olan Balotelli’nin buralarda tutunamamasının sebebi yaşadığı ağır sakatlıklar, ailesinden kaynaklı bir mağduriyet veya başka bir sebep değildi. Balotelli, Balotelli olduğu için Belhanda da Belhanda olduğu için bu seviyelere kadar indiler.

Bu dakikadan sonra herhangi bir teknik direktörün bu oyuncular üzerinde bir otorite kurabileceğine inanmak ile çocukları dünyaya leylakların getirdiğine inanmak arasında bir benzerlik var. Adana Demirspor‘un artık yeni bir sayfası var.